Коли святкують Преображення Господнє у 2024 році: нова дата Яблучного Спаса
Коли святкують Преображення Господнє у 2024 році: нова дата Яблучного Спаса

Коли святкують Преображення Господнє у 2024 році: нова дата Яблучного Спаса

Цього літа прихожани Православної церкви України вперше святкують всі свята за новоюліанським календарем. Дати у ньому зміщені на 13 днів назад, порівняно з григоріанським. У нову дату буде відзначатись і Преображення Господнє, тобто Яблучний Спас.

Раніше свято припадало на 19 серпня, але після календарної реформи, Преображення відзначається 6 серпня. OBOZ.UA розповідає більше про історію свята та його традиції.

Історія свята Преображення Господнього

Подія, на честь якої було встановлено свято, описана одразу в трьох Євангеліях – від Матвія, Марка та Луки. Згідно з цими розповідями, одного дня Ісус покликав з собою апостолів Петра, Якова та Івана на гору Фавор. На вершині він раптово преобразився перед ними – його обличчя почало сяяти, одяг зробився білосніжним, а поруч із Христом постали старозавітні пророки Мойсей та Ілля. Вони сповістили йому про його швидку смерть та подальше воскресіння.

Значення свята Яблучного Спаса

Преображення вважається у вірян демонстрацією людям божественної природи Ісуса та сили Господа в цілому. Людям воно нагадує про важливість служіння, постійного вдосконалення та прийняття своєї долі.

У народній традиції Яблучний спас злився зі святкуванням початку збору нового врожаю. Цього дня люди їли щойно достиглі яблука. Звідси і з’явилась традиція святити їх на Преображення. Несуть до церков і виноград. Також у святковий день православні почали дякувати богу за плоди, які він послав їм цього року.

Традиції свята Яблучного Спаса

Преображення Господнє входить у список 12 найбільших православних свят. Тож на нього поширюється сувора заборона на фізичну працю.

А ще це пісний день, адже в цей час триває Успенський піст. Тож для вірян діють всі відповідні обмеження у їжі. Проте освячені плоди нового врожаю їсти на Спаса дозволяється. Допускається також споживання риби та вина, адже день святковий і дуже урочистий.

Тим не менше, розваги та радощі краще відкласти. Вінчання у церквах на Преображення не проводять.

Раніше OBOZ.UA розповідав, коли тепер православні України святкують Першу пречисту.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Джерело матеріала
loader
loader