Віряни щорічно відзначають День святого пророка Іллі. Раніше це свято припадало на 2 серпня, але з переходом на новоюліанський календар його перенесли на 20 липня.
Пророк Ілля відомий як захисник природних сил і чудотворець. Про традиції та заборони для, який йому присвячений, розповідає OBOZ.UA.
Пророк Ілля був одним з найвідоміших пророків, який жив у IX столітті до нашої ери. У християнській традиції він шанується як один з найвеличніших святих і його день є важливим святом для багатьох православних християн.
Святкування Дня Іллі супроводжується багатьма традиціями, які передавалися з покоління в покоління. Наприклад, в церкві проводять спеціальну службу та літургію. Також вважається що в це свято варто грати весілля, адже Ілля також вважається покровителем сімейних пар, тому принесе подружжю багатство та щастя.
Прикмети Дня пророка Іллі
Якщо в день свята іде сильний дощ, то наступного року не буде пожеж. Крім того, людей, які під нього потрапили вода зцілить від усіх хвороб. А спека, означає, що зима буде довгою та холодною.
Якщо комахи вже затихли, то буде рання осінь. А якщо негода супроводжується грозою, то потрібно запалити свічку перед іконою, щоб вберегти будинок від блискавки. Також грім пов’язували з тим, що по небу їде святий на колісниці.
Заборони Дня Іллі
День Іллі пов'язаний з багатьма забобонами та заборонами, які дотримуються до сьогодні. Однією з найвідоміших з них є та, що стосується праці. Вважається, що пророк Ілля може розгніватися, якщо хтось буде трудитися на його свято, і може наслати на таку людину нещастя. Натомість можна відпочивати та влаштовувати застілля. Також взагалі не варто виходити надвір, якщо там гроза, адже є імовірність що людину вб’є блискавкою.
Крім того, заборонено ловити рибу, лихословити або сваритися та впускати в будинок тварин чи випускати з нього домашніх улюбленців. Вважається, що в них може вселитися нечиста сила, яка ховається від пророка.
Чому не можна купатися на День Іллі
Найвідоміша заборона Дня Іллі пов’язана з тим, що в жодному разі не можна купатися у водоймах. Це пов’язано з тим, що люди вірили, що в це свято прокидається нечисть, а тому русалки та водяні можуть втопити плавців. Також вважалося, що купання в цей день може накликати хвороби.
Однак ця заборона має і природне обґрунтування. Зазвичай саме в період святкування Дня Іллі вода починала цвісти, а в північних регіонах ставала холодною. У зв’язку з цим навіть казали: "Ілля воду остудив".
Раніше OBOZ.UA розповідав, коли у 2024 році відзначаються Медовий, Яблучний і Горіховий Спас.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.