Учені дослідили медичні інструменти давньоримських хірургів, знайдені 125 років тому. Завдяки комп’ютерній томографії вони виявили неочікувано високий рівень майстерності виготовлених 2000 років тому артефактів.
Стародавні римляни вважали хвороби та природні катаклізми божественними карами, тому поєднували лікування з молитвами, жертвоприношеннями та язичницькими обрядами. Попри це, римські лікарі проводили складні операції, рятуючи багато життів, пише ZME Science.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Римські хірурги використовували різні інструменти, деякі з яких дуже нагадують сучасні. Вони використовували щипці, шприци, скальпелі та пилки для розпилювання кісток, виготовлені ремісниками за точними специфікаціями.
Нещодавні дослідження Ексетерського університету дозволили по-новому поглянути на ці стародавні медичні інструменти. Використовуючи передові археологічні методи та комп'ютерний томограф, науковці вивчили шість інструментів, включаючи бронзову ручку скальпеля та два хірургічні зонди, яким понад 2000 років.
Ці інструменти, що зберігаються у Фонді медичної спадщини Девону та Ексетеру, знайшли 125 років тому в річці Волбрук у Лондоні. Комп'ютерна томографія дала змогу дослідникам зазирнути під корозійну поверхню і виявити складні деталі.
Професорка Ребекка Флеммінг розповіла, що сучасні технології надають нові способи вивчення стародавніх об'єктів, розкриваючи деталі їхнього дизайну, виготовлення та використання. Вона відзначила майстерність виготовлення рукоятки скальпеля, яка мала крихітні завитки, що полегшували заміну зношених лез.
Римські хірурги використовували ці інструменти для різних процедур. Скальпелі були важливими для операцій і кровопускання, зонди використовували для огляду ран і видалення вушної сірки, ложками змішували ліки, а голками, ймовірно, шили бинти.
Набір інструментів був ще ширшим: у 2023 році археологи в Угорщині знайшли скрині з іншими інструментами, такими як щипці та кюретки, поблизу Яшберени. Ці скрині містили скальпелі з мідного сплаву зі знімними сталевими лезами, що демонструють передові медичні практики римлян.
Раніше Фокус писав про загадку 3000-літньої сокири. В Норвегії можуть відкрити перше місце корабельної аварії бронзової доби.
А також ми розповідали про секрет 40000-річних артефактів, який розкрили археологи. Вони виявили, чому саме стародавні люди винайшли голки з вушками.