Остання крапля: космічний телескоп за 800 млн доларів пошкодив удар із космосу
Остання крапля: космічний телескоп за 800 млн доларів пошкодив удар із космосу

Остання крапля: космічний телескоп за 800 млн доларів пошкодив удар із космосу

Телескоп Gaia працює вже понад 10 років на відстані 1,5 млн км, але проблеми, що виникли, ставлять під загрозу подальші спостереження за космосом.

У Європейському космічному агентстві (ЄКА) тільки зараз повідомили про те, що космічний телескоп Gaia був пошкоджений ударом метеорита, а також постраждав від сильної сонячної бурі кілька місяців тому. Ці проблеми можуть призвести до закінчення роботи обсерваторії, пише Futurism.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

У ЄКА визнали, що у квітні цього року телескоп Gaia був пошкоджений ударом крихітного метеорита, який летів із величезною швидкістю. У результаті було пошкоджено захисне покриття телескопа.

Космічний телескоп Gaia було відправлено в космос наприкінці 2013 року, він перебуває на відстані 1,5 млн км від Землі. Космос наповнений величезною кількістю метеоритів, які переміщаються з великою швидкістю, але телескоп створили таким чином, щоб він міг протистояти таким загрозам.

Але крихітний метеорит все ж зміг завдати ушкодження, яке спричинило невеликий розрив у зовнішньому покритті телескопа, який дозволив проникнути сонячному світлу, і це призвело до зниження чутливості датчиків телескопа.

Вирішуючи цю проблему, інженери ЄКА зіткнулися в травні з іншою проблемою. В одному зі 106 датчиків, що перетворюють світло на електричні сигнали, які є основою камери телескопа Gaia з роздільною здатністю в мільярд пікселів, стався технічний збій. Вийшла з ладу електроніка, яка керує цим датчиком. І це перша подібна проблема, що виникла у телескопа за весь час його роботи.

Телескоп Gaia був пошкоджений ударом крихітного метеорита, який летів з величезною швидкістю. У результаті було пошкоджено захисне покриття телескопа
Фото: ESA

Постраждалий датчик необхідний для того, щоб телескоп Gaia міг підтвердити, що він дійсно дивиться на зірки, а не на щось інше. У результаті обсерваторія почала видавати помилкові дані. Основна причина відмови електроніки не зовсім зрозуміла.

Можливо, проблема виникала через сильну сонячну бурю в травні цього року. Телескоп був створений таким чином, щоб протистояти потужним потокам випромінювання і сонячних частинок, але він працює вже у 2 рази довше, ніж заплановано. Тому, як вважають в ЄКА, обсерваторія працює вже на межі своїх можливостей. Тобто тепер телескоп більш сприйнятливий до сонячних бурь.

Наразі фахівцям з ЄКА вдалося налаштувати програмне забезпечення космічного телескопа, щоб скоротити кількість помилкових даних і повернути його до звичайних спостережень. Але ЄКА попередило, що сонячна буря може виявитися "останньою краплею" для старіючої обсерваторії, яку фізично не можна відремонтувати.

Як уже писав Фокус, на Місяці за часів програми "Аполлон" астронавти встановили кілька прапорів США. Минуло вже понад 50 років відтоді і вчені розповіли, що ж сталося з цими символами Америки.

Також Фокус писав про те, астрономи зробили несподіване відкриття в центрі нашої галактики. На додачу до відомої величезної чорної діри, яка там знаходиться, вони виявили поруч ще одну, але меншої маси.

Теги за темою
Космос
Джерело матеріала
loader