Щастя бути літнім. Як правильно старіти, підказали олені, вівці та макаки
Щастя бути літнім. Як правильно старіти, підказали олені, вівці та макаки

Щастя бути літнім. Як правильно старіти, підказали олені, вівці та макаки

Дослідники вважають, що досвід літніх тварин може стати в пригоді людям, а також поліпшить здоров'я і життя людей у старості.

Історія нашої планети налічує понад 4,5 мільярда років і є домівкою для неймовірної кількості живих істот. Вивчаючи їх, вчені виявили закономірності в поведінці літніх оленів, овець і макак і тепер вважають, що вони можуть пролити світло на таємницю старіння людини, пише Inverse.

На шотландському острові Рум, найбільшому з Малих островів біля західного узбережжя Шотландії, вчені від самого народження і до останнього подиху спостерігали за самкою оленя, на ім'я Волнат, яка народилася 3 червня 1995 року. Тоді вчені відстежували появу всіх дитинчат і позначали їх, а тому в них з'явилася можливість спостерігати за самкою до самого кінця.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

За словами біолога Елісон Морріс, вони з колегами спостерігали як Волнат виростила 14 дітей, останній з яких з'явився на світ у 2013 році, коли самці було 18 років. У пізніші роки вона більшу частину часу трималася трохи далі від стада і, як правило, проводила час з іншою літньою самкою Веніті. Вчені спостерігали, як тварини піклуються одна про одну до жовтня 2016 року, коли Волнат померла у віці 21 року, що досить багато для оленя. Після смерті подруги Веніті проводила більшу частину часу на самоті, доки не померла два роки потому, у віці 23 років.

Старість оленів

За словами еколога Грегорі Олбері з Джорджтаунського університету, подібний зсув у соціальному житті характерний для самок оленів, що старіють. Дослідники помітили, що старші самки, як правило, проводять час у компанії меншої кількості тварин. Однак учені все ще не знають чому і що змушує їх поводитися так.

Вчені зосередилися на тому, щоб зрозуміти, чи змінюється поведінка оленів з віком: чи починають вони уникати стада, спілкуватися з меншою кількістю особин, або ж це пов'язано з тим, що старші олені просто вмирають.

На щастя, довгострокові дослідження, проведені в Румі, виявили, що зв'язок між віком і кількістю партнерів залишається стійким — соціальні зв'язки дійсно зменшуються з віком. Вчені не знають, чому це відбувається, але виявили, що літні олені, які нещодавно втратили друзів, насправді частіше спілкувалися з іншими особинами.

То чому ж у літніх оленів менше контактів? По-перше, це може бути пов'язано з тим, що з віком їхній діапазон звужується. Річ у тім, що олені з великим ареалом зазвичай живуть довше, але з роками їхні домашні ареали істотно зменшуються. По-друге, з віком центр ареалу оленів зміщується до вищої й, ймовірно, менш поживної рослинності, розташованої далеко від популярних місць. Вчені вважають, що справа може бути в конкурентному виключенні. По-третє, у більш літніх оленів з віком можуть змінюватися вподобання, оскільки довшу траву, можливо, легше їсти зі зношеними різцями.

Але недавнє дослідження Альбері та його колег показало, що літні олені скорочують кількість контактів більше, ніж можна було б очікувати, якби єдиною причиною було скорочення їхнього ареалу. Дослідники вважають, що така поведінка може бути пов'язана із захистом власного здоров'я. Річ у тім, що на острові Рум лютують шлунково-кишкові черв'яки, і що більша концентрація оленів навколо, то більше шансів ними заразитися. Молодим особинам необхідно зарекомендувати себе, проте з віком у цьому немає потреби.

Крім того, каже еколог Деніел Нассі з Единбурзького університету, ще один співавтор, "є ознаки того, що імунна система оленів, які старіють, менш ефективна в придушенні глистових інфекцій, тож вони можуть із більшою ймовірністю померти від них".

Погані новини для старих овець

Щось подібне вчені помітили та в іншому дослідженні, проведеному на віддаленому острові під назвою Хірта, за 160 кілометрів на північний захід від Рума. Тут науковці відстежували життя овець, починаючи з 1985 року — їх зловили один раз на рік для збору аналізів крові в рамках контролю за здоров'ям.

Під час досліджень учені виявили в крові тварин антитіла, що допомагають імунній системі вівці протистояти бурому шлунковому черв'яку Teladorsagiacircumcincta. Команда також виявила, що вищий рівень антитіл у крові пророкує вищі шанси пережити зиму, а з віком тварин рівень антитіл знижується.

Таким чином учені дійшли висновку, що старшим вівцям, як і оленям, імовірно, має сенс триматися трохи далі від основного стада, щоб захистити своє здоров'я. Хоча опублікованих даних про те, як соціальні зв'язки змінюються в овець, що старіють, поки що мало, одне дослідження показало, що самки овець, як і самки оленів, зменшують розмір території, якою вони бродять. Це скорочує їхній ареал і зменшує кількість соціальних контактів.

А що з макаками?

У 1938 році вчені почали експеримент на безлюдному острові, де було випущено понад 400 макак-резусів, завезених з Індії. Суть експерименту полягала в тому, щоб спостерігати за тваринами в природних умовах.

Майже через 90 років нинішня популяція макак на острові досягла 1800 особин — весь цей час вчені спостерігали за тваринами, а тому їм багато що відомо про їхню поведінку і здоров'я. На відміну від овець і оленів, макаки більшу частину дня присвячують спілкуванню одна з одною — на це йде близько 20% від загальної кількості часу.

За словами поведінкового еколога Лорен Брент з Університету Ексетера, спільне проведення часу допомагає макакам зберігати шкіру і шерсть здоровими й чистими, а також видаляє паразитів. Втім, учені також вважають, що тваринам просто подобається проводити час разом.

Дослідники виявили, що літні самки в однакових частках доглядають за кимось, а хтось доглядає за ними — ця поведінка не залежить від віку. Однак більш дорослі самки все ж стають більш вибірковими — вони схильні більше зосереджуватися на родичах і партнерах, з якими в них давно склалися міцні стосунки.

Брент також зазначає, що вони виявили зв'язок із більш соціальними зв'язками та тривалістю життя. Ті, у кого менше "друзів", з більшою ймовірністю помруть.

Робота на Кайо Сантьяго також виявила ще одну цікаву тенденцію. Макаки, які стоять нижче в соціальній ієрархії, з віком швидше втрачають друзів, частіше зазнають травм, тоді як ті, що домінують, зберігають свої позиції та живуть довше. Автори дослідження зазначають, що це лячне нагадує людські спільноти.

Тепер вчені вважають, що людям варто робити висновки з досвіду макак, оленів і овець і застосовувати їх безпосередньо до людей. Передбачається, що це зможе надалі розв'язати проблему самотності в літньому віці, а також поліпшить здоров'я людей.

Раніше Фокус писав про те, що вчені знайшли спосіб уповільнити біологічне старіння: досить оселитися в потрібному місці.

Теги за темою
дослідження вчені
Джерело матеріала
loader