У Пентагоні зацікавились системою виявлення "Шахедів", яка коштує близько 5 млн дол., розповіли експерти Defense Express. Вони планують її застосувати проти дронів, на які недоцільно витрачати наддорогу техніку.
Україна створила ефективну систему виявлення російських дронів-камікадзе Shahed-136, через яку не можуть проникнути зграї безпілотників і яка легко відновлюється у випадку пошкодження. Крім того, вона стійка проти дії засобів радіоелектронної боротьби і коштує набагато дешевше, ніж ЗРК Patriot. Про те, що думають у США про український винахід, ішлося під час дискусії у Гудзонівському інституті США, яка відбулась 24 липня.
У дискусії взяли участь двоє експертів — старший науковий співробітник Центру оборонних концепцій і технологій Тімоті А. Волтон та командувач космічної та протиракетної оборони армії США, генерал-лейтенант Шон А. Гейні. Розшифровка їхньої дискусії доступна на порталі Гудзонівського інституту: її проаналізували експерти порталу Defense Express.
Як з'ясувались, американські військові докладно вивчили систему виявлення російських дронів, створену в Україні. Система складається з 10 тис. датчиків-мобільних телефонів, які розкидані по території країни. Умовно — "прикручені" до стовпів та верхівок дерев. Датчики реагують на гучний звук мотора Shahed-136 і надсилають сигнал у спеціальну єдину систему. Інформація опрацьовується і після цього у бій вступають мобільні вогневі групи. Вогневі групи озброєні кулеметами, зенітками і потужними лазерами: завдяки цим засобам вдалось, наприклад, збити понад 80 дронів під час масованого удару ЗС РФ весною 2024 року, нагадали під час дискусії.
Військові США підрахували, що орієнтовна вартість нового засобу виявлення — близько 5 млн дол., а орієнтовна ціна "датчика" — 500 дол. Вони визнають, що цей засіб дещо схожий на методи, які застосовувались у Другій світовій війні. Однак засіб показав свою ефективність і зараз. Особлива важливо, що він набагато дешевший за комплекс Patriot, ідеться на відео.
Висока ефективність та наднизька ціна — це саме те, на що звернули увагу американські військові, зауважили на порталі DE. Пентагон запросив до себе українців і вони вже встановили аналогічну систему навколо бази "Рамштайн", а також в Румунії. На Defense Express назвали два основні фактори, важливі для Заходу:
- контур "виявлення — ураження" — ефективний, стійкий проти засобів РЕБ, не вимагає масштабних витрат;
- новий метод краще застосовувати проти дешевих дронів. На проблему вартості звернули увагу тоді, коли есмінець Великої Британії застосував ракети за 1 млн дол. проти дронів іранських проксі-хуситів, вартістю кілька тисяч дол.
"Навіть в США оцінили, що вони не витягнуть гонку ресурсів з таким співвідношенням "вартість/ефективність. Армії США варто скопіювати українську систему акустичного виявлення "Шахедів", — підсумували експерти.
Зазначимо, українською системою виявлення дронів зацікавились також у Польщі. Наприклад, весною 2024 про це ішлося у одній з доповідей Міноборони цієї країни. Доповідь з'явилась після чергової атаки ЗС РФ, коли російський засіб ураження залетів на польську територію. Крім того, раніше у ЗМІ повідомили про вартість ЗРК Patriot, потрібний Україні для захисту від РФ: близько 1 млрд дол. за батарею, тобто за чотири пускових установки, РЛС і станції захоплення цілі.
23 липня Фокус писав про ще один дешевий спосіб знешкодження дронів, цього разу — морських. У мережі опублікували відео з Червоного моря, на якому українці гвинтівками підірвали морський безпілотник хуситів, який загрожував контейнеровозу.