Ще у 1993 році археологи виявили в італійській печері останки унікального неандертальця. Проте наразі вони недоступні для вивчення звичайними методами. Лише у 2015 році вченим вдалося витягти кілька фрагментів для аналізу ДНК.
Глибоко в печері на півдні Італії унікальний скелет неандертальця висить догори ногами вже близько 150 000 років. Цей надзвичайний скелет, який отримав назву "Людина Альтамура", може пролити світло на різні аспекти людської еволюції — за умови, що його вдасться витягти, пише IFLScience.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Перевернутий череп цього дивовижного екземпляра вперше помітили у 1993 році в карстовій системі Ламалунга поблизу Альтамури. Дослідників одразу заінтригувало дивне положення скелета та скупчення кальцитових відкладень, відомих як "печерний попкорн", на його поверхні.
Однак кістки повністю зрослися з навколишньою породою, фактично запечатавши Людину Альтамура в природній гробниці. Нещодавнє дослідження висвітлило цю проблему, зазначивши, що скелет залишається глибоко у печері, вкритий коралоподібними конкреціями, що ускладнює будь-яку спробу дістати і зберегти його за межами його теперішнього розташування.
Це заважало науковцям проводити масштабні дослідження протягом кількох десятиліть, хоча уран-торієве датування визначило, що Людині Альтамура від 130 000 до 172 000 років.
У 2015 році вченим вдалося витягти кілька фрагментів лопатки для аналізу ДНК, який підтвердив, що Людина Альтамура була неандертальцем. Подальші дослідження протягом наступних чотирьох років включали використання портативних рентгенівських апаратів, ендоскопічних камер високої роздільної здатності та мініатюрних лазерних сканерів у печері.
Результати показали, що Людина Альтамура була дорослим неандертальцем зі звичайними стоматологічними проблемами, такими як відсутність зубів. Що цікавіше, цифрова реконструкція черепа показала унікальні особливості, які раніше не зустрічалися у класичних неандертальців.
Важливо Створені ще 51 000 років тому: нові методи дослідження печерних малюнків вразили результатамиЧереп мав риси, схожі з давнішим гомінідом, знайденим в іспанській печері, який жив близько 430 000 років тому і якого класифікували як ранній вид неандертальців. Дослідники вважають, що він був частиною ізольованої популяції в Італії, яка еволюціонувала окремо від інших в Євразії, зберігаючи деякі давні риси протягом тривалого періоду.
Раніше Фокус писав про нові відкриття на мезолітичній стоянці в Англії, яку вважають однією з найважливіших у Європі тієї епохи.
А ще ми розповідали, як вибух на шахті знищив майже 50 тисяч років історії. Австралійська компанія Rio Tinto підірвала ущелину задля розширення видобутку залізної руди.