Досліджуючи околиці піраміди Джосера, вчені знайшли ймовірний спосіб, яким стародавні єгиптяни доставляли кам’яні блоки для будівництва. Проте вони виявили ще дещо: спосіб, яким підіймали блоки догори.
Нещодавнє дослідження припускає, що для будівництва піраміди Джосера стародавні єгиптяни використовували гідравлічну систему підйому. Ця стародавня споруда, також відома як Ступінчаста піраміда, побудована за часів 3-ї єгипетської династії (2670-2650 рр. до н. е.) як місце останнього спочинку фараона Джосера, пише Heritage Daily.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Піраміда, заввишки близько 60-62 метрів, розташована на плато Саккара і є частиною великого похоронного комплексу. Точні методи, використані для її будівництва, довгий час були предметом дискусій через відсутність прямих свідчень архітекторів того періоду. Переважає теорія, що важкі кам'яні блоки транспортували за допомогою котків і підіймали пандусами.
Дослідження вивчило вододіли поблизу піраміди і те, що огорожа Гіср-ель-Мудір, можливо, функціонувала як контрольна дамба для утримання осаду і води. Територія за межами цієї споруди вказує на наявність тимчасового озера на захід від пірамідного комплексу, вода з якого стікала в навколишній рів.
Дослідники зазначають: "На південній ділянці рову ми показуємо, що монументальна лінійна скельна вирубана структура, що складається з послідовних, глибоких відсіків, поєднує в собі технічні вимоги водоочисної споруди: басейн-відстійник, басейн-утримувач і систему очищення".
На основі цих спостережень автори дослідження припускають, що Гіср-ель-Мудір і південна частина рову утворювали гідравлічну систему для управління потоком і якістю води. Крім того, внутрішній дизайн піраміди підтримує ідею про гідравлічний механізм підйому, про який раніше не повідомлялося в давньоєгипетській будівельній техніці.
"Стародавні архітектори, ймовірно, підіймати камені з центру піраміди вулканічним способом, використовуючи воду без осаду з південної частини Сухого рову. Стародавні єгиптяни відомі своєю майстерністю в галузі гідравліки, використовуючи канали для зрошення та баржі для транспортування величезного каміння. Ця робота відкриває новий напрямок досліджень: використання гідравлічної сили для зведення масивних споруд, побудованих фараонами", — пояснили автори дослідження.
Раніше Фокус писав про древнього плазуна, який застиг в часі на 100 млн років. Науковці, які досліджували шматок бурштину, відкрили новий вид.
А також ми розповідали про клинописну табличку з неочікуваними записами. Знахідка стала ще цікавішою, коли науковці переклали написаний на ній текст.