В Івано-Франківській області археологи виявили посуд XII-IX століть до нашої ери. Також під час розкопок у селі Крилос науковці заповідника "Давній Галич" знайшли оборонний вал.
За словами дослідників, фортифікаційна споруда оточувала поселення людей, які жили в час ранньої залізної доби. Це цінне відкриття для української археології, пише Суспільне.
Несподівана, але дуже цінна знахідка
"Ми намагалися знайти кліті Давньої Русі. А знайшли в траншеї залишки валу, який належав голіградській культурі", – сказав завідувач відділу археології заповідника "Давній Галич" Тарас Ткачук.
На території Крилоса було велике городище, яке населяли носії ранньозалізної культури.
Науковий співробітник відділу археології заповідника Ігор Креховецький зазначив, що на валах були обов'язково верхні оборонні споруди. "Вочевидь, це був частокіл. Можливо, із вежами, щоб оборонятися як від сусідів, так і від ворогів, які планували захопити цю територію. Ймовірно, пограбувати", – розповів науковий співробітник відділу археології заповідника Ігор Креховецький.
Особливості валу
За словами дослідників, оборонний вал був збудований із глини, річкового каменю та деревини. Щоправда, знайдене на місці розкопок річкове каміння має сліди обпалення. Тому експерти припускають, що на цьому місці була пожежа, про яку не згадується в історичних джерелах.
Якщо подивитися на знайдений оборонний вал у розрізі, то можна побачити різні кольори насипу. За словами науковців, це можна пояснити тим, що у часи княжої доби на місці валу ранньої залізної доби, звели нові фортифікації.
"Із досипкою жовтої глини – це, напевно, давньоруський. У часи Русі тут теж був вал. На цьому місці була столиця Галицько-Волинського князівства. Схоже, що в XI столітті фортифікації вже точно були тут", – пояснив Тарас Ткачук.
Старовинний глиняний посуд
Під час розкопок науковці також натрапили на уламки побутової кераміки ранньої залізної доби. За словами експертів, тодішній посуд був товстостінним, адже його ліпили із глини, але без гончарного кола.
У Крилосі дослідники відшукали й давньоруську кераміку XI-XIII століття. Ці вироби уже значно тонші, адже на той час майстри вже мали гончарні кола. "Це кераміка галицького типу, тому що за орнаментацією відрізняється. Поздовжні лінії у галицькому типі були переважно нижче вінчика, у верхній частині посудини", – описав знахідку науковець Ігор Креховецький.
Археологічні дослідження в Крилосі триватимуть ще місяць. Науковці хочуть чіткіше зрозуміти будівельну конструкцію валу. А також сподіваються відкопати ще якісь цікаві артефакти.
OBOZ.UA раніше писав, що археологи зробили "сенсаційне" відкриття на місці, де воскрес Ісус.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!