Це було по-французькі – з драмою, інтригою, провокативно, десь на межі провалу, але водночас витончено, емоційно, зі смаком і неймовірною кінцівкою, яка поєднала в собі Ейфелеву вежу, відліт олімпійського вогню і розкішний голос Селін Діон. Саме таке враження справило відкриття літніх Олімпійських ігор-2024 в Парижі, коли ти знаходився на місці подій.
Насправді церемонія ще до свого початку викликала чимало спорів, адже організатори пішли проти історії і забрали її з традиційного стадіону на Сену та її береги з великою кількістю музеїв та пам'ятників архітектури. Це був дуже амбіційний і водночас ризикований задум режисера та актора Томас Жолі. Адже з одного боку він та його команда додали шоу масштабу і локацій, які не потребують зайвих декорацій – про все вже подбала природа і історія.
А з іншого боку – така територія церемонії додавала труднощів в організації, зокрема, і безпеки. Адже одна справа – оточити і перекрити всі виходи на стадіон, а інша – центр Парижа по обидва боки від Сени.
А оскільки в Парижі сильно бояться терактів під час топових змагань чотириріччя, то саме безпека турбувала служителів правопорядку та спецслужби більш за все. Вони були категорично проти настільки ризикованого сценарію. Кримінолог Ален Бауер навіть назвав задум кримінальним безумством.
Але можливість увійти до історії Ігор ще до офіційного початку змагань сподобалась керівництву країни, тому саме Сена стала головним майданчиком відкриття. І десь за тиждень до церемонії центр французької столиці стали обносити металевими загородженнями. А три станції метро тимчасово довелось зачинити – ані тобі Лувру, ані саду Тюїльрі.
Ми потрапили в район найвідомішого музею світу напередодні відкриття – 25 липня і змушені були лише визирати з-за огорож. Всюди чергували наряди поліції – і звичайної, і кінної, і військові, які терпляче пояснювали туристам, які заполонили місто, чому вони не можуть зробити кілька десятків селфі саме в тому місці.
У день церемонії, за офіційними даними, набережну Сени патрулювали більш ніж 45 тисяч поліціянтів та офіцерів, 10 тисяч солдатів та 20 тисяч приватних охоронців, але неприємності почались в іншому місці, ледь не створивши транспортний колапс.
Вранці 26 липня невідомі вчинили теракти на залізниці – на Атлантичній, Північній та Східній швидкісних магістралях було зафіксовано три пожежі. Це значно ускладнило рух поїздів у тому числі на вокзалі Монпарнас у Парижі, RER сильно затримувались і подекуди змінювали маршрути прямо станціях, тому пасажирам доводилось стрибати з одного потяга в інший, потім знову виходити і очікувати нової інформації.
А у ввечері до всього цього свій характер показала погода. Буквально за півгодини до церемонії відкриття в Парижі почав накрапати дощ, який сильно припустив невдовзі після початку параду атлетів, які рухались Сеною на човнах, яких до цього ретельно перевіряли на наявність вибухівки й інших небезпечних предметів.
І як ми зрозуміли з відгуків спортсменів, не дивлячись на дощ, вони отримали величезне задоволення від такої водної прогулянки. На фінальне місце збору біля Ейфелевої вежі вони приходили у гарному настрої, пританцьовуючи і вітаючи глядачів. Особливо гаряче було на імпровізованому танцмайданчику, коли залунало попурі з хітів 90-х та початку 2000-х, тобто пісні дитинства більшості атлетів.
Але через те, що дощ посилювався і в якийсь момент перетворився на зливу, деякі журналісти почали склади свої ноутбуки і залишати трибуни. Як і невелика кількість глядачів. Україна мала пливти під 193 номером і було побоювання, що їх дочекаються тільки найбільш витривалі і наскрізь змоклі. Але глядачі мужньо сиділи, незважаючи на зливу. До того організатори потурбувалися і глядачам без парасольок почали роздавати спеціальні дощовики.
Протягом усього відкриття над центром Парижу кружляли гвинтокрили. А о 19:30 за місцевим часом було запроваджено безполітну зону радіусом 150 кілометрів навколо Парижа.
Якщо не зважати на набридливий дощ, то французи зробили цікаве і яскраве відкриття, на ходу ведучи боротьбу з погодою. У шоу перепліталась культурна спадщина минулого, зокрема найвідоміші полотна Лувра на чолі з Мона Лізою, яку зухвало викрали, але повернули 1911 року. Із зірок найбільше пощастило Леді Газі, яка встигла відіграти свій чорно-рожевий номер без зливи.
Якось дуже чіпляли посили про солідарність, які автоматично асоціювались з Україною та відсутністю на Олімпіаді країн-агресорів, хоча поодиноких нейтральних спортсменів все ж таки допустили. Але під час параду нашу команду вітали надзвичайно тепло. США і господарі змагань французи, звісно, зібрали значно більше овацій, але то було прогнозовано.
Але головною окрасою відкриття в Парижі стала його кінцівка. Фінальний етап естафети олімпійського вогню розпочав чемпіон світу з футболу Зінедін Зідан, якого не тільки глядачі, але й атлети зустріли наче бога. І легенда в стильному костюмі нахилялась і тиснула руки всім бажаючим.
Потім настала черга тенісного бога "Ролан Гаррос" Рафаеля Надаля з Іспанії, потужної американки Серени Вільямс у розкішній червоній сукні та колись нестримного легкоатлета з США Карла Льюїса. Вони везли вогонь на катері і у якийсь момент здалося, що Сирену трохи захитало. З відомих французів вогонь також несли баскетболіст Тоні Паркер та тенісистка Амелі Моресмо.
Але розв'язка наступила, коли легкоатлетка Марі-Жозе Перек та дзюдоїст Тедді Рінер запалили олімпійський вогонь, який виявився повітряною кулею і почав підніматися у дощове небо. І у той самий час на нижньому поверху Ейфелевої вежі у вогні софітів з'явилася тяжкохвора, але як завжди неймовірна Селін Діон і виконала "L'hymne à l'amour".
Це був приголомшливий фінал, який виправив і закреслив всі недоліки церемонії. Змоклі з ніг до голови глядачі, адже навіть дощовики не захищали на 100%, в одну мить забули про всі незручності, коли чули чарівний і проникливий голос Селін і проводжаючи очима золотисту кулю. ЗМІ повідомляли, що виступ Діон заплатили 2 мільйони доларів, але це було варте того.
"Вони приберегли найкраще наостанок. Яке зворушливе повернення!", – зауважив один з глядачів і був абсолютний правий. Після стресу через транспорт і перекрите місто, чотирьох годин дощу і мокрих кросівок ти наче зачарований насолоджувався цим моментов і залишав трибуни зі щасливою посмішкою і думкою, що ця Олімпіада нас усіх ще здивує.
Раніше OBOZ.UA повідомляв, що прапороносець України на Олімпіаді відмовився від змагань у Сені і мешкає окремо від дружини.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі Obozrevatel. Не ведіться на фейки!