"Оленівка – це злочин проти людяності": українців закликали нагадати світу про страшний теракт РФ
"Оленівка – це злочин проти людяності": українців закликали нагадати світу про страшний теракт РФ

"Оленівка – це злочин проти людяності": українців закликали нагадати світу про страшний теракт РФ

У ніч з 28 на 29 липня 2022 року російські окупанти здійснили тяжкий воєнний злочин: вони підірвали барак уколонії в Оленівці Донецької області, де утримували полонених воїнів з полку "Азов". Тоді загинули 54 захисники Маріуполя, понад 130 військовополонених азовців зазнали поранень.

У другі роковини страшного злочину українців закликали привернути увагу світу до того, що зробили росіяни в Оленівці, аби ні в кого не залишилося сумнівів, що собою являє сучасна Росія, і щоб держава-агресорка відповіла за скоєне. Такий заклик було опубліковано у офіційному каналі 12-ої бригади спеціального призначення "Азов" Національної гвардії України.

"У день другої річниці теракту в Оленівці ми закликаємо вас розповісти світу про цю трагедію. Приєднуйтеся до вшанування пам'яті жертв російського злочину. Залучайте українську і міжнародну аудиторію", – йдеться у повідомленні.

"Оленівка – це злочин проти людяності": українців закликали нагадати світу про страшний теракт РФ

В "Азові" нагадали, що підрив бараку в Оленівській колонії окупанти здійснили у ніч проти 29 липня. Буквально напередодні туди перевели полонених азовців.

Жертвами злочину, в якому Росія цинічно намагалася звинуватити Україну, стали 54 захисники Маріуполя. Поранено було щонайменше 130 воїнів.

Виносити тіла загиблих побратимів змусили воїнів, які вижили. При цьому, підкреслили в "Азові", частину поранених можна було врятувати, однак загарбники кинули їх помирати, навіть не подумавши надати допомогу.

"Оленівка – це злочин проти людяності, порушення всіх можливих правил ведення війни і поводження з військовополоненими. Росія спирається на коротку пам'ять світової спільноти, на забуття її злочинів і власну пропаганду. Кожне поширення важливе. Чим більше людей дізнається про злочин окупантів, тим менше шансів у РФ уникнути покарання. Розкажи про Оленівку. Приєднуйся до вшанування пам'яті жертв теракту", – закликали українські воїни.

Україна досі не знає імен усіх, хто загинув унаслідок підриву бараку в Оленівці. Частину імен, які вдалося встановити,  наводить Платформа пам'яті Меморіал.

"Оленівка – це злочин проти людяності": українців закликали нагадати світу про страшний теракт РФ

Жертвами воєнного злочину Росії тоді стали:

– Ігор Прокопенко

– Олександр Гринько

– Дмитро Букарьов

– Єгор Бартош

– Дмитро Круковський

– Артем Сердешний

– Богдан Хомовський

– Євгеній Горбатий

– Станіслав Артьоменко

– Віталій Литвин

– Костянтин Істратов 

– Євген Пашнюк-Пашнєв

– Ярослав Отрок

– Ярослав Баіс

– Ігор Холодняк

– Андрій Коняєв

– Владислав Білий

– Микола Барановський

– Владислав Шеломієнко

– Олексій Кісілішин

– Владислав Солонський

– Богдан Гришкевич

– Денис Парфьонов

– Андрій Береза

– Анатолій Денисов

– Микола Бабич

– Сергій Хаванських

– Віталій Зінчук

– Петро Гук

– Микола Карась

– Андрій Боздуган

– Микола Пелехатий

– Сергій Петренко

– Сергій Павліченко

– Олександр Бабенко

– Микола Аганін

– Сергій Раковський

– Сергій Карнович

– Сергій Зусін

– Володимир Власішин

– Владислав Волков

– Володимир Гвоздинський

– Олексій Дмитрук

– Григорій Барнінець

– Олександр Цечоєв

– Ігор Гамаюнов

– Олексій Новиков.

"Їх убили в полоні, бо не могли здолати на полі бою", – додали у "Меморіалі".

Нагадаємо, раніше видання AP опублікувало матеріал, присвячений російському теракту в Оленівці. Автори констатують: результати розслідування теракту в Оленівці вказують на пряму вину Росії.

З моменту теракту минуло два роки – за цей час окупанти так і не пустили на територію спостерігачів ООН, а також не проводили інших незалежних експертних аналізів.

 Як зазначили журналісти, зі 193 українських військовополонених, які на момент теракту перебували в колонії, додому повернулися менше ніж 20.

"Вранці 27 липня 2022 року російські охоронці зібрали групу ув'язнених і відвели їх у промислову частину колонії, подалі від решти п'яти бараків для військовополонених. Їх відвели до будівлі зі шлакоблоків з бляшаним дахом. Там було 100 ліжок без матраців і з поспіхом виритим туалетом", – писали журналісти з посиланням на слова тих, хто вижив.

Як сказано в матеріалі, охоронці колонії того ж дня рили собі окопи, а наступного дня перенесли пост охорони та одягли бронежилети та каски, чого раніше не робили. Коли вночі стався вибух, вогонь охопив будівлю. Один свідок розповів, що охоронці сміялися та кидали ганчірки та ліхтарики в українських полонених. А наступного дня тих, хто вижив, ізолювали від решти військовополонених у колонії.

Внутрішній аналіз ООН показав, що їх ізолювали спеціально, щоб вони не розповіли іншим у колонії про те, що сталося. Крім того, деякі полонені мали доступ до мобільних телефонів.

Згідно з аналізом організації, іншу частину українських військових відправили в розбомблені бараки і наказали прибрати уламки і тіла, що залишилися. Через дві години цю групу відправили до найближчого ангару, і деякі бачили, як люди у камуфляжі приносили коробки з боєприпасами до місця вибуху та клали фрагменти HIMARS на лаву неподалік.

Незабаром до колонії прибули чиновники РФ у супроводі пропагандистів. Вони робили фото обвуглених двоярусних ліжок, фрагментів HIMARS та тіл, що лежать на сонці. Після того, як усі пішли, люди у камуфляжі прибрали все по ящиках і пішли.

Генеральний секретар ООН оголосив, що проведе власне розслідування, але переговори щодо доступу до місця трагедії були довгими та, зрештою, безрезультатними. Місію було розформовано 5 січня 2023 року. 

І за два роки після страшного злочину міжнародні суди так і не розслідували теракт в Оленівці.

Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader