Швейцарія озвучила причину, чому не передає Україні заморожені активи РФ
Швейцарія озвучила причину, чому не передає Україні заморожені активи РФ

Швейцарія озвучила причину, чому не передає Україні заморожені активи РФ

26 липня 2024 року Європейський Союз оголосив про передачу Україні першого траншу у розмірі 1,5 млрд євро допомоги за рахунок відсотків від заморожених російських активів.

Але, як пише SWI, Швейцарія вирішила не брати участі у передачі Україні російських коштів.

Зазначимо, що після початку повномасштабного вторгнення Росії до України у лютому 2022 року країни ЄС заморозили російські активи на суму близько 200 млрд. євро. Приблизно 90% цих коштів зберігаються у Бельгії на рахунках міжнародного депозитарію Euroclear. У травні 2024 року країни-члени ЄС досягли згоди щодо використання відсотків від заморожених активів російського Центробанку для підтримки України. За прогнозами, цей механізм може генерувати від 2,5 до 3 млрд євро щорічно.

Згідно з рішенням ЄС, більшу частину переданої суми (90% або 1,35 млрд євро) буде направлено до Європейського фонду миру для фінансування оборонних потреб України. Решта 10% (150 млн євро) надійдуть до новоствореного "Фонду ЄС для допомоги Україні" на відновлення.

"ЄС підтримує Україну. Сьогодні на оборону та відновлення України ми переводимо 1,5 мільярда євро за рахунок заморожених російських активів. Ми хочемо зробити Україну та всю Європу безпечнішим місцем для життя. І кращого застосування для грошей Кремля, ніж ці цілі, нам не знайти", - прокоментувала рішення Урсула фон дер Ляєн, голова Європейської комісії.

Урсула фон дер Ляєн
Урсула фон дер Ляєн

В Україні також позитивно відреагували на ініціативу. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль висловив подяку ЄС за підтримку. Міністерство оборони України також високо оцінило допомогу, наголосивши на її важливості для зміцнення обороноздатності країни.

При цьому раніше український прем'єр заявила, що Україна прагне конфіскувати всі заморожені активи РФ.

Росія, навпаки, різко засудила це рішення. Дмитро Пєсков, прес-секретар президента РФ, назвав його "незаконним" і попередив про "продуману відповідь з боку Росії".

Цікаво, що Швейцарія, яка не є членом ЄС, заявила про свою відмову слідувати підходу Євросоюзу. Державний секретаріат з економічних питань (Seco) пояснив, що згідно з швейцарським законодавством та міжнародними зобов'язаннями, країна не має права отримувати особливі доходи від коштів російського Центробанку.

Станом на квітень 2024 року загальна вартість заморожених активів Центробанку РФ у Швейцарії становила понад 7 млрд швейцарських франків. Ці кошти враховуються окремо від заморожених активів приватних осіб та компаній, пов'язаних із Росією.

Теги за темою
Євросоюз Швейцарія
Джерело матеріала
loader