Три області залишаться без газу, якщо Україна зупинить транзит з РФ, — експерт
Три області залишаться без газу, якщо Україна зупинить транзит з РФ, — експерт

Три області залишаться без газу, якщо Україна зупинить транзит з РФ, — експерт

Українцям має бути байдуже, завдяки яким засобам вони матимуть газ під час холодної зими, заявив енергетичний експерт Юрій Корольчук. З цих міркувань Україна навряд чи припинить транзит російського газу.

Країнам Європи та Україні вигідно і далі підтримувати транзит російського газу. Якщо його не буде в трубах, то українські споживачі будуть потерпати від зростання ціни на доставку і від того, що три області матимуть проблеми з тиском. Про проблеми, які можуть з'явитись після відмови у співпраці з "Газпромом" у 2025 році, співзасновник Фонду енергетичних стратегій Юрій Корольчук розповів на каналі "Новини Live".

Журналісти поцікавились у Корольчука, що означає пропозиція Азербайджану щодо транспортування його газу через Україну замість "Газпромівського". Експерт найперше пояснив, що ця країна не зможе наповнити трубу 2 млрд куб. м, як повідомили у виданні Financail Times. З його слів, це буде той самий російський газ, який спершу куплять азербайджанці, а потім почнуть постачати його у країни ЄС. При цьому він наголосив, що Україні також потрібен транзит. Причина такої ситуації — слід забезпечити певний тиск в трубах, щоб його отримували українські споживачі. Цей тиск забезпечуються 15-20 млрд куб. м, які транспортуються зараз.

"Для внутрішніх споживачів необхідний хоча б мінімальний обсяг газу, який у нас зараз транзитом є. Для того, щоб підтримувати тиск відповідний і щоб цей газ, грубо кажучи, доходив до всіх куточків України", — сказав він.

Якщо тиску не буде, то з'являться дві проблеми, пояснив експерт. По-перше, здорожчає доставлення газу. По-друге, його буде "проблематично" доставляти у три області:

  • Миколаївську;
  • Одеську;
  • Волинську.

З іншого боку, можна сподіватись на теплу зиму — саме такі зими були два роки поспіль, але експерт це вважає малоймовірним. Тому він наголосив, що українцям вигідно, щоб газ був в трубах. Якщо він там буде, то "обивателя" не буде цікавити, яке його походження.

"Цей план, я думаю, буде реалізований, тому що газ, по-перше, потрібен Угорщині, Словаччині, Австрії, а далі — Балканам, Італії. Для обивателя по суті не буде різниці. Звичайний громадянин України не буде розбиратись, звідки цей газ дійсно йде", — сказав Корольчук.

Транзит газу РФ - Корольчук про дії України див. з 44:50

Зазначимо, влітку Україна заявила, що не планує продовжувати контракт з російської державною корпорацією "Газпром", яка постачає газ у низку країн ЄС: Словаччину, Угорщину, Австрію. При цьому експерти, опитані Фокусом, пояснили, що під час попередніх газових криз Україна навчилась втримувати систему і без російського газу. Крім того, стало відомо про припинення транзиту нафти і на ситуацію відразу відреагували Угорщина, Словаччина та Австрія.

Нагадуємо, у травні Україна та Польща повідомили, що збудують новий газопровід: оператор ГТС пояснив, як він проходитиме і які потужності матиме.

Теги за темою
війна Економіка газ транзит газа
Джерело матеріала
loader