У колишнього держслужбовця та власника мережі мікрокредитних організацій в Україні знайшли паспорт РФ, — "Схеми"
У колишнього держслужбовця та власника мережі мікрокредитних організацій в Україні знайшли паспорт РФ, — "Схеми"

У колишнього держслужбовця та власника мережі мікрокредитних організацій в Україні знайшли паспорт РФ, — "Схеми"

Журналісти побоюються, що дані про тисячі боржників можуть потрапити до рук російських спецслужб.

Мікропозикові організації надають кредити швидко ті без зайвих питань, через що є дуже популярними в Україні. Частіше до них стали звертатись українці після початку війни в Україні, адже багато людей втратили свій дім, роботи та звичний спосіб життя. Журналісти "Схем" з'ясували, що подібні установи не тільки можуть завести людину до боргової ями, а ще й пов'язані із країною-агресором. Мова йде про одну з українських мереж мікрокредитних організацій – "Просто позика".

"Схеми" дослідили одну з мереж мікрокредитних організацій, яка працює по всій Україні. І з'ясували, що її власниками є подружжя громадян з Російської Федерації, а їхній син – депутат від "Єдиної Росії" в окупованому Криму, який підтримує вторгнення Росії в Україну.

Це, крім загрози національній безпеці, порушує пряму заборону Національного банку України. Навесні 2022 року, після початку повномасштабного російського наступу, Національний банк України заборонив громадянам Росії керувати небанківськими фінансовими установами – такими як, наприклад, "Просто Позика".

Що відомо про "Просто Позику" та її власників

"Просто Позика" – фірма, заснована у 2014-му році, з більше ніж 30 філіями по всій Україні – від Волині до Дніпропетровської області. Та з мільйонними доходами. "Просто Позика" пропонує кредити від 2 до 50 тисяч гривень. Готівкою та з обслуговуванням вдома.

Розташування філій "Просто Позики"
Фото: Скриншот

На сайті компанії вказано, що процентна ставка "Просто Позики" може сягати аж до півтора мільйона відсотків (1 597 820,85%) річних, залежно від суми кредиту та терміну його погашення. Через це в українця, який позичатиме у компанії гроші – високі шанси стати боржником, якщо він вчасно не зможе погасити кредит.

Власниками "Просто Позики" вказані двоє громадян України: Андрій Манучаров, у нього 90% фірми, та Євгеній Слюсар – йому належить 10%
Фото: Схеми

В офіційних реєстрах власниками компанії вказані двоє громадян України. Основний – Андрій Манучаров, у нього 90% фірми, та Євгеній Слюсар – йому належить 10%.

"Схеми" з'ясували, що Андрій Манучаров є громадянином Російської Федерації з 2014 року. До цього він очолював в Україні державне об'єднання "Укрморпорт", маючи у підпорядкуванні 19 морських портів.

Розслідування стосовно власників мікрокредитних організацій

Одразу після реєстрації фірми "Просто Позика", у 2014 році Манучаров отримав у Криму паспорт громадянина Росії. Про це свідчать дані Федеральної податкової служби РФ, які обліковують паспорт громадянина Росії Андрія Манучарова з чинним податковим номером.

Дані Федеральної податкової служби РФ, які обліковують паспорт громадянина Росії Андрія Манучарова з чинним податковим номером.
Фото: Схеми

Також Манучаров почав працювати на держслужбі вже у РФ — радником генерального директора "Росморпорту" – федерального підприємства РФ, яке оперує всіма морськими портами країни-агресора.

Після анексії Криму він неодноразово відвідував Київ, про що свідчать дані авіаперельотів, які є у розпорядженні журналістів. Про нього часто писали ЗМІ окупованого Криму.

Син Манучарова – Іван, почав політичну кар'єру. Він депутат підконтрольного Росії парламенту окупованого Криму від партії "Єдина Росія". Очолює комітет з питань інформаційної політики, технологій та зв'язку.

Иван Манучаров
Фото: Скриншот

Манучаров-молодший відкрито підтримує повномасштабне вторгнення Росії в Україну, у квітні 2022 року Іван створив Telegram-канал і назвав його "Манучаров Крым Z". І часто пише там про допомогу російським окупантам.

Бізнеси родини Манучарових
Фото: Схеми

Наталія, дружина Андрія Манучарова, також отримала громадянство Російської Федерації у 2014-му році. Та зареєструвала мікрокредитну організацію під назвою "Тайм Кредит", яка налічує щонайменше 11 представництв по всій Україні.

Чи можуть громадяни РФ управляти небанківськими фінансовими установами в Україні

У травні 2022 року Національний банк України видав постанову, якою заборонив громадянам РФ управляти небанківськими фінансовими установами – такими, як "Просто Позика" чи "Тайм Кредит".

"Фактично ця постанова каже про те, що росіяни не мають права володіти часткою в фінансових небанківських компаніях, натомість мають призначити замість себе довірену особу", – каже шеф-редактор інформаційного агентства "Фінансовий клуб" Руслан Чорний.

Відповідно до постанови, кредитна організація мала призначити довірену особу, а її кандидатуру – мав затвердити Нацбанк.

Реакція Нацбанку

Журналісти "Схем" звернулись до Нацбанку за поясненнями. Там повідомили, що "Просто Позика" і "Тайм Кредит" не зверталися до них щодо призначення довіреної особи. Адже для державного регулятора в офіційних документах подружжя Манучарових – громадяни України.

Навесні 2024 року Національний банк продовжив ліцензії для провадження діяльності вищевказаним компаніям. Термін дії – необмежений.

Але після того, як журналісти "Схем" передали зібрану інформацію до Нацбанку, там пообіцяли надіслати запити до Служби безпеки України та органів розвідувального співтовариства "з метою отримання додаткової інформації", – повідомили в НБУ у відповідь на запит.

"Так, у разі підтвердження інформації щодо наявності в цих осіб громадянства Російської Федерації, Національний банк матиме правові підстави для визнання їх ділової репутації та ділової репутації ТОВ "Просто Позика" і ТОВ "Тайм Кредит" небездоганною та надалі для застосування заходів впливу, передбачених статтею 48 Закону "Про фінансові послуги", – додали в НБУ.

Ця стаття в тому числі передбачає можливість припинення ліцензії.

Де нині перебуває Андрій Манучаров

21 грудня 2021 року Манучаров сів на рейс до Стамбулу і більше до України не повертався. Про те, що бізнесмен може жити в Туреччині, свідчить одна з довіреностей за 2023 рік, яку він уклав у Стамбулі.

Андрій Манучаров з дружиною Наталією
Фото: Схеми

Також він придбав яхту за 2,7 мільйона доларів, які у липні 2024 року перебувала на південному заході Туреччини.

Реакція Андрія Манучарова

Журналісти додзвонились до Манучарова, але він відмовився розмовляти та відповідати на питання.

– Чому ви не повідомили Національний банк, що є громадянином Російської Федерації як власник ТОВ "Просто Позика"? – запитав журналіст "Схем" Георгій Шабаєв.

– Щось ви дурниці якісь кажете, – відповів Манучаров.

– У вас є громадянство Російської Федерації з 2014 року. Чому ви не повідомили…

– Не фантазуйте, – сказав Манучаров і поклав слухавку.

Під час другої розмови Манучаров намагався переконати журналіста "Схем", що той помилився номером.

– Кому ви телефонуєте, друже? – сказав Манучаров.

– Андрію Івановичу…

– Це не я.

– Я бачу цей ваш контактний номер в "Госуслугах", джерелах російських баз даних.

– Де ви живете?

– Я живу в Україні, а у вас є бізнес ТОВ "Просто Позика" – теж в Україні.

– Що за дурниці ви кажете?

– Андрію Івановичу, я чітко розумію, з ким я розмовляю.

– Друже, я тебе не розумію. Тобі, мабуть, треба ліки приймати, — закінчив розмову Манучаров та поклав слухавку.

Нагадаємо, Фокус писав про те, чи доведеться спадкоємцям сплачувати за кредитами померлих родичів

Теги за темою
розслідування
Джерело матеріала
loader
loader