Вічна мерзлота приховує метанові "кухні": можуть вибухнути будь-якої миті, залишивши лише кратери
Вічна мерзлота приховує метанові "кухні": можуть вибухнути будь-якої миті, залишивши лише кратери

Вічна мерзлота приховує метанові "кухні": можуть вибухнути будь-якої миті, залишивши лише кратери

Дослідники побоюються, що накопичення метану в цих "системах" може призвести до масових вибухів, утворивши безліч гігантських вирв.

Таємничі "морозні пагорби", або "метанові кухні", як їх ще називають вчені, розкидані по всьому Сибіру. Часом вони лопаються і вибухають, внаслідок чого у вічній мерзлоті утворюються гігантські вирви, пише Live Science.

У новому дослідженні команда вчених з Університету Осло, схоже, виявила щось, що здатне пояснити, чому дивні крижані пагорби часом вивергаються. Зазначимо, що морозні пагорби — ділянки вічної мерзлоти, що випирають на поверхні планети, коли рідини накопичуються під поверхнею.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Тепер учені вважають, що до цього випирання можуть призвести дві різні "системи": відкритого і закритого типу. У відкритій системі вода і газ накопичуються під вічною мерзлотою, а потім переміщуються і просочуються на поверхню через тріщини. Водночас у закритій системі вода і газ потрапляють у пастку у вигляді кишені, яка роздувається, чинячи дедалі більший тиск на вічну мерзлоту.

Раніше вчені стверджували, що переміщення природного газу між корінною породою і вищерозміщеною вічною мерзлотою призводить до танення останньої знизу. Унаслідок танення у вічній мерзлоті утворюються кишені, де може накопичуватися рідина, проте вони не повністю ізольовані від газу під ними або з поверхні. У міру надходження газу кишені зростають, що призводить до більшого танення і підвищення тиску, що і змушує землю розбухати.

За словами професора наук про навколишнє середовище в Університеті Осло в Норвегії Хельге Хеллеванга, газ у вічній мерзлоті здебільшого представлений термогенним метаном, який, імовірно, безперервно утворюється як побічний продукт під час нагрівання органічної речовини. Дослідники називають ці системи "кухнею", оскільки там постійно відбувається щось схоже на готування, внаслідок чого утворюється газ.

Однак, попри відмінності між відкритими й закритими системами, немає нічого, що могло б перешкодити одній з них трансформуватися в іншу в міру розвитку вічної мерзлоти. За словами професора Хеллеванга, вони з колегами вважають, що відкритій системі, ймовірно, необхідно буде закритися, перш ніж вона зможе сформувати кратер.

Автори дослідження зазначають, що все ще не впевнені, як саме газ накопичується й утворює крижані пагорби, проте їм відомо, що ці "кухні" можуть спонтанно відкривати й закривати величезні кратери у вічній мерзлоті.

Деякі дослідники припустили, що крижані пагорби можуть "вибухати", утворюючи кратери. Але професор Геллеванг вважає, те, що відбувається насправді, більше схоже на виверження, оскільки дуже складно "підпалити газ за температури нижче нуля".

Раніше Фокус писав про нову загрозу: щось замкнене у вічній мерзлоті може вирватися з "крижаної в'язниці".

Теги за темою
газ дослідження вчені Земля
Джерело матеріала
loader