Колишні в'язні у лавах ЗСУ: за що сиділи, ким та де служать, — розслідування
Колишні в'язні у лавах ЗСУ: за що сиділи, ким та де служать, — розслідування

Колишні в'язні у лавах ЗСУ: за що сиділи, ким та де служать, — розслідування

Як з'ясували журналісти, серед мобілізованих в'язнів є й ті, хто був засуджений за ухилення від мобілізації. Усі колишні ув'язнені підписують контракт з ЗСУ до закінчення воєнного стану.

Понад 13% в'язнів із загальної кількості засуджених громадян України вже вийшли на волю та долучились до лав Збройних сил України. Більшість з них мобілізувались у перші два тижні травня, коли набув чинності відповідний закон. Про це йдеться у розслідуванні "NGL.media".

Журналісти проаналізували судовий реєстр та виявили, що за два місяці можливістю вийти на волю, щоб захищати батьківщину від російських окупантів, уже скористались 3611 засуджених.

"Це більше 13% від загальної кількості в’язнів в українських колоніях", — йдеться у матеріалі.

Кількість мобілізованих в'язнів
Фото: NGL.media

40% мобілізованих в'язнів — це рецидивісти, які скоїли злочин не вперше. Практично усі вони служать на стрілецьких посадах, є лише поодинокі випадки, коли такі ув'язнені ставали санітарами, кухарями чи водіями у ЗСУ.

Закон також дозволяє мобілізовувати громадян, яких було засуджено за вбивство та катування. Слід зазначити, що йдеться про одне вбивство. Якщо особа позбавила життя кількох людей, вона не підпадає під дію закону.

"Загалом правом на умовно-дострокове звільнення в обмін на мобілізацію скористалися уже 38 засуджених за ст.115 КК (умисне вбивство)", — йдеться у розслідуванні.

Водночас найбільше мобілізованих колишніх в'язнів, відбували покарання за крадіжки, грабежі та важкі тілесні ушкодження.

Також серед "новобранців", є й ті, хто був засуджений за ухилення від мобілізації — журналісти знайшли десять таких справ. Ще семеро засуджених, які виявили бажання служити в ЗСУ, отримали свої строки за те, що намагались незаконно переправляти військовозобов'язаних громадян через кордон.

Найпоширеніші статті відбування покарання
Фото: NGL.media

Як з'ясували розслідувачі, в лавах української армії опинились як ті, хто лише починав відбувати свій строк у тюрмі, так й ті, кому залишалось відсидіти лише кілька місяців.

Який відбір проходять ув'язнені

Для того, щоб потрапити до Збройних сил України засудженому потрібно пройти кілька етапів:

  • виявити бажання та написати відповідне клопотання;
  • отримати згоду від адміністрації виправного закладу, де він відбуває покарання;
  • пройти військову-лікарську комісію;
  • пройти співбесіду з представниками військових бригад. Якщо командир не погоджується брати в'язня, то він продовжує перебувати за ґратами;
  • отримати ухвалу суду;
  • підписати контракт з ЗСУ.

На кожному з цих етапів кандидати відсіюються. У розслідуванні "NGL.media" зокрема зазначено, що наразі вже є 47 випадків, коли суди відмовляли засудженим у мобілізації:

  • у 23 випадках в'язні самі передумали мобілізуватися;
  • у 24 випадках суди з різних причин відмовили в умовно-достроковому звільненні.

Крім того, навіть якщо засуджений пройшов усі етапи і його випустили на волю на нього накладаються деякі додаткові обмеження, оскільки, згідно з законом, ув’язненого звільняють лише від основного покарання у виді позбавлення волі. Проте інші обмеження – наприклад, позбавлення права керувати транспортом чи займати певний тип посад – залишаються в силі.

Також такі військовослужбовці не мають права на щорічну відпустку. Вони можуть лише отримати до 10 днів відпустки за сімейними обставинами або після висновку ВЛК на час лікування. А ще за ними здійснюється додатковий адміністративний нагляд, який виконують командири військових частин.

"Контракт із колишніми в’язнями укладають до закінчення воєнного стану – це головна умова дострокового звільнення", — наголосили журналісти у статті.

Вони також підкреслили, що за ухилення від укладання контракту їм загрожує покарання від 5 до 10 років позбавлення волі, тоді як загальна відповідальність за ухилення від мобілізації передбачає 3-5 років позбавлення волі.

Якщо мобілізований засуджений вчинить повторний злочин під час служби та знову потрапить за ґрати, відповідно до законодавства, він має право подати клопотання на повторну мобілізацію. Проте, за словами заступниці міністра юстиції Олени Висоцької, у повторній мобілізації може відмовити суд, адміністрація колонії чи командир, адже вони будуть розуміти, що така людина уже порушила норми умовно-дострокового звільнення.

Нагадаємо, 30 липня журналісти "Донбас. Реалії" дізналися, чому засуджені йдуть на війну з РФ.

Теги за темою
Збройні сили України розслідування
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader