Україна готова взяти участь у консультаціях щодо вирішення конфлікту з Угорщиною та Словаччиною навколо заборони на транзит російської нафти компанії "Лукойл". Головна умова – такі консультації мають бути скликані на загальноєвропейському рівні.
Про це заявив речник Міністерства закордонних справ (МЗС) України Георгій Тихий на брифінгу 30 липня. "Ми підтверджуємо готовність приєднатися до консультацій у рамках механізму раннього попередження відповідно до Угоди про асоціацію України з ЄС, якщо Єврокомісія таке рішення про застосування цього додатку ухвалить", – цитує Тихого "Інтерфакс-Україна".
Тихий також нагадав, що Україна співпрацює з Євросоюзом та іншими державами щодо протидії російській агресії, зокрема шляхом санкцій. "Положення відповідного рішення РНБО стосуються лише комерційної діяльності приватного акціонерного товариства "Лукойл" на території України", – наголосив представник МЗС.
Заява Тихого пролунала після того, як у Словаччині високопоставлені політики почали загрожувати Україні через рішення припинити транзит "Лукойлу". Домогтися відновлення постачання російської нафти вони намагаються погрозами припинити постачання в Україну зі Словаччини електроенергії та автогазу.
Представник українського МЗС також уточнив: "Ми знаходимося в постійному контакті зі словацькою стороною. І на рівні прем'єра, і на інших рівнях міністерств і відомств, і вивчаємо пропозиції, що надходять".
"Скажу, що процес триває. Україна підтримує дуже тісний зв'язок з Єврокомісією з цієї теми для того, щоб вирішувати всі питання, що виникають у скоординованому ключі, в ключі саме спільної позиції Євросоюзу", – додав Тихий.
Скандал із нафтою "Лукойлу" в ЄС: що передувало
У другій половині липня Угорщина та Словаччина заявили про припинення постачання нафти від російської компанії "Лукойл" через Україну. Причиною стало внесення Україною компанії до списку санкцій.
Угорщина та Словаччина через це звинуватили Україну у порушенні Угоди про асоціацію в ЄС. Також вони звернулися до Єврокомісії з вимогою розпочати консультації щодо торговельної частини цієї угоди з Україною.
Водночас Єврокомісія ще не погодилася на такі консультації. Комісар ЄС з торгівлі Валдіс Домбровскіс, зокрема, заявив, що знадобиться "більше часу" для оцінки правової ситуації.
"Лукойл" – одна з кількох російських компаній, що поставляють нафту південною гілкою трубопроводу "Дружба" в Україну. Угорщина досі отримувала 70% імпортної нафти з Росії, і 50% - саме від "Лукойлу".
Як повідомляв OBOZ.UA, в Угорщині зажадали від України послаблення санкцій проти РФ. В обмін уряд Орбана обіцяє розблокувати європейський фонд військової допомоги нашій країні.
Лише перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!