Ціни на землю в Україні стрімко зростають: що чекає на власників
Ціни на землю в Україні стрімко зростають: що чекає на власників

Ціни на землю в Україні стрімко зростають: що чекає на власників

Після скасування мораторію на продаж сільськогосподарських земель в Україні питання вартості земельних паїв стало дуже актуальним. Від моменту відкриття ринку землі в Україні, яке розпочалося 1 липня 2021 року, середня ціна за гектар сільськогосподарської землі зросла з 38,6 тисячі гривень до 49 143 гривень у червні 2024 року.

Це підвищення на 10% за три роки. Прогнози на 2024 рік вказують на можливе подальше зростання цін на сільськогосподарську землю на 10-15%. Це зростання пов'язане з відновленням експорту сільськогосподарської продукції через українські порти, що позитивно впливає на прибутковість аграрного бізнесу.

Земля / фото: Pinterest
Земля / фото: Pinterest

Ринкові умови покращуються, оскільки порти Одещини виходять на довоєнні показники. З початку відкриття ринку землі було укладено понад 172 тисячі угод купівлі-продажу з загальною площею близько 380,5 тисячі гектарів.

Це становить лише 1,08% від усіх сільськогосподарських угідь на територіях під контролем України. Лише 0,5% земельних ділянок змінили своє цільове призначення після продажу.

Земельні паї, скріншот: YouTube
Земельні паї, скріншот: YouTube

Експерти зазначають, що зростання вартості землі підвищує її ліквідність та капіталізацію ринку. Це може позитивно вплинути на можливості кредитного фінансування, якщо земля буде використовуватися як застава.

Проте, ціни на сільськогосподарську землю в Україні все ще значно нижчі, ніж у Західній Європі. Наприклад, у Польщі ціни на землю втричі вищі, ніж в Україні.

Прогнозується, що з часом в Україні зросте потреба в консолідації земельних ділянок, оскільки аграрії зацікавлені в формуванні великих земельних масивів. Це питання обговорюється з Євросоюзом, але поки що не включено до обов'язкових заходів для української земельної реформи.

Вам буде цікаво дізнатися селянам ускладнять оренду землі: платіть втричі більше

Джерело матеріала
loader