З огляду на те, що тисячам видів загрожує зникнення, вчені розробили радикальний план: розташоване на Місяці сховище, наповнене збереженими зразками найважливіших істот нашої планети. Вони кажуть, що важливо мати об’єкт поза межами досяжності кліматичних змін та інших подій на землі.
Міжнародна група експертів стверджує, що загрози, пов’язані зі зміною клімату та втратою середовища проживання, випередили нашу здатність захистити види в їхньому природному середовищі існування, що вимагає термінових дій. Біосховище збережених клітин і важливу ДНК в них можна використовувати для збільшення генетичного різноманіття в невеликих популяціях видів, що знаходяться під загрозою зникнення, або для клонування та створення нових особин у найгіршому сценарії вимирання, пише The Guardian.
Сховище для захисту біологічних зразків від катастрофи не є новою ідеєю. Глобальне насіннєве сховище Шпіцберген на віддаленому норвезькому острові за Полярним колом забезпечує заморожене зберігання насіння, щоб забезпечити можливість відновлення важливих продовольчих культур, якщо вони були знищені хворобою або посухою. Однак нещодавні повені в результаті високих температур довели, що навіть Шпіцберген не застрахований від наслідків зміни клімату.
"Якби там не було людей, повінь могла б пошкодити біосховище", – говорить провідна авторка пропозиції Мері Хагедорн. Війна також становить загрозу для біосховищ на Землі, зазначила вона, посилаючись на знищення банку насіння в Україні у 2022 році. "Тож загалом думка мати справді безпечне, пасивне біосховище для збереження біорізноманіття Землі здається справді гарною ідеєю".
Пропоноване місячне біосховище буде поза досяжністю кліматичних збоїв, геополітичних подій чи інших земних катастроф. Природне холодне середовище Місяця означає, що зразки залишатимуться замороженими цілий рік без участі людини чи джерела енергії. Місяць є одним із небагатьох місць, які можуть забезпечити наднизьку температуру -196C, необхідну для збереження зразків у спосіб, придатний для майбутнього клонування.
Крім тих, яким загрожує неминуче зникнення, запропоноване сховище віддаватиме пріоритет видам, які виконують важливі функції в навколишньому середовищі та харчових мережах. Завдяки ретельному відбору ті, хто розміщений, можуть бути використані для відновлення вимерлої популяції на Землі або навіть для тераформування іншої планети.
Хагедорн вважає, що пропозиція щодо створення біосховища буде реалізована, хоча, можливо, не за нашого життя: "Ми знаємо, як це зробити, і можемо це зробити, і будемо це робити, але для остаточного досягнення можуть знадобитися десятиліття", – пояснює вчена.
Вирішальними наступними кроками буде розробка упаковки для кріоконсервованих зразків, яка може витримувати умови космосу, і розробка логістики транспортування зразків на Місяць.
Уявляючи найближче майбутнє, коли дослідження ресурсів Місяця означатиме частіші космічні подорожі, Хагедорн припустила, що доставка невеликих посилок із тисячами кріоконсервованих зразків може бути додана до місячних подорожей, які вже існують.
Оскільки більшість пропозицій все ще залишається науковою фантастикою, вчені кажуть, що вони сподіваються, що їх стаття викличе інтерес, нові ідеї та нових міжнародних партнерів – і, можливо, невелику суперечку – щодо екстремальних дій, необхідних для захисту біорізноманіття.
Раніше OBOZ.UA розповідав, що вчені, ймовірно, знайшли причину величезної "магматичної події" понад 4 млрд років тому.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!