Особлива форма вуглецю: на Місяці виявлено речовину, яка використовується в електроніці
Особлива форма вуглецю: на Місяці виявлено речовину, яка використовується в електроніці

Особлива форма вуглецю: на Місяці виявлено речовину, яка використовується в електроніці

Учені знайшли природний графен, що складається з атомів вуглецю в особливій структурі, у зразках місячного ґрунту.

Китайський посадковий модуль "Чан'е-5" приземлився на Місяці в грудні 2020 року, де він узяв зразки місячного ґрунту і відправив їх на Землю. Вивчення цих зразків уже дало змогу виявити сліди води на Місяці та наймолодші відомі гірські породи на супутнику Землі. Тепер же автори дослідження, опублікованого в журналі National Science Review, зробили нове відкриття, вивчаючи місячний ґрунт. Вони виявили природний графен, пише New Atlas.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

На Землі графен є одним із важливих компонентів у створенні нових матеріалів, які використовуються для створення електронних пристроїв. Графен набуває форми двовимірних листів вуглецю товщиною в один атом і має корисні електронні та механічні властивості.

Зазвичай графен створюють у лабораторії, але раніше речовину було виявлено в міжзоряному просторі, в метеоритах і ось тепер її знайшли на Місяці. Вчені вважають, що приблизно 1,9% міжзоряного вуглецю існує у формі графену, причому його форма і структура визначаються процесом його створення.

У невеликому зразку місячного реголіту вчені виявили кілька плям із високим вмістом вуглецю, який, мабуть, був у формі графіту. Оскільки графен по суті являє собою просто дуже тонкі листи графіту, вчені ретельніше проаналізували зразок.

Виявилося, що частина вуглецю дійсно була у формі графена. Частина графену, товщиною від двох до семи шарів, перебувала окремо, а частина була була у складі вуглецевої оболонки, яка оточує інші мінерали.

Зазвичай графен створюють у лабораторії, але раніше речовину було виявлено в міжзоряному просторі, в метеоритах і ось тепер її знайшли на Місяці
Фото: NASA

За словами вчених, наявність графена в цих оболонках свідчить про те, що він не просто відокремився від графіту, а утворився внаслідок іншого процесу з високими температурами.

Вчені вважають, що графен міг виникнути внаслідок вулканічної активності, яка відбувалася в перші роки існування Місяця. Або ж мінерали в місячному ґрунті, що містять залізо, могли захопити вуглець із сонячного вітру і перетворити його на графен шляхом перетворення структури атомів вуглецю. Удари метеоритів по поверхні Місяця, коли створюється середовище з високою температурою, також могли призвести до створення графена.

Вчені вважають, що на Місяці занадто мало природного графена, щоб майбутні астронавти могли його добувати і використовувати у своїх цілях. Але вивчення того, як ця речовина може утворитися природним шляхом, може поліпшити зусилля вчених у плані створення графена в лабораторії.

Як уже писав Фокус, фізики представили нову модель Всесвіту і в ній не потрібна темна енергія. Модель простору з великою кількістю вимірів може пояснити розширення космосу без участі загадкової темної енергії.

Також Фокус писав про те, що астрономи знайшли дуже старі зірки в Чумацькому Шляху, де не очікували їх виявити. Деякі зірки майже такі ж давні, як і сам Всесвіт. Таким чином це змінює уявлення про еволюцію нашої галактики.

Теги за темою
Космос
Джерело матеріала
loader