Жіночий бокс знову опинився в центрі скандалу на Олімпіаді-2024. Спортсменка Лінь Юй-Тін, яка провалила гендерний тест, перемогла Сітору Турдібекову.
На Олімпіаді в Парижі знову стався гендерний скандал. Лінь Юй-Тін із Тайваню, яка раніше не пройшла гендерного тесту, перемогла за очками на рингу свою суперницю Сітору Турдібекову з Узбекистану. Сітора покинула ринг у сльозах і відмовилася спілкуватися з журналістами. Про це повідомляє Daily Mail.
Це сталося всього через день після того, як алжирка Іман Хеліф перемогла італійку Анджелу Каріні в сутичці, що тривала всього 46 секунд.
Під час бою Каріні отримала два удари і ледь встигла відповісти, перш ніж заявила у своєму кутку: "Це несправедливо" і припинила бій. Потім вона впала на коліна в сльозах і відмовилася потиснути руку Хеліф. Після того, як бій у категорії 66 кг закінчився, Каріні сказала, що вона вийшла з бою, щоб "врятувати своє життя".
Але незважаючи на хвилю критики, олімпійські керівники відмовилися відступати і дозволили провести бій у категорії 55 кг.
Бій закінчився менш запекло: 28-річна Лінь і 22-річна Турдібекова стикнулися рукавичками після того, як Лінь здобула перемогу. Однак пара не обійнялася і не привітала один одного, як це зазвичай буває після бою, а Сітора швидко покинув ринг, відмовившись зупинитися, щоб поговорити з журналістами.
Лінь мала значну перевагу в зрості та помітно контролювала бій, який викликав суперечки ще до початку, оскільки Лінь не пройшла тест на гендерну придатність на торішньому чемпіонаті світу і позбулася бронзової медалі після того, як не змогла відповідати невизначеним критеріям допуску Міжнародної асоціації боксу.
25-річна алжирка Іман Хеліф, яка вчора здобула перемогу над італійкою Анджелою Каріні, також була дискваліфікована за кілька годин до свого матчу за золоту медаль на тому ж змаганні.
Міжнародний олімпійський комітет (МОК) поставив цей крок під сумнів, назвавши його "довільним" рішенням, що не відповідає "належній правовій процедурі". Пізніше вони визнали, що гендерні правила — це "мінне поле".
Нікола Адамс, олімпійська чемпіонка, яка здобула золото з боксу в найлегшій вазі на Олімпіаді в Лондоні 2012 року, також розкритикувала рішення дозволити Хеліф узяти участь в Олімпіаді в Парижі 2024 року.
"Після багатьох років боротьби за те, щоб жіночий бокс узагалі з'явився на Олімпійських іграх, а потім усіх тих тренувань, які вони пройшли, щоб потрапити туди, було важко спостерігати, як ще одна боксерка була змушена відмовитися від своєї олімпійської мрії", — написала чемпіонка.
Чому Лінь Юй-Тін та Іман Хеліф були допущені до Олімпіади в Парижі
У червні минулого року Міжнародний олімпійський комітет (МОК) позбавив IBA статусу всесвітнього керівного органу з боксу через нездатність завершити реформи в галузі управління, фінансів та етичних питань.
Таким чином, МОК організовує змагання з боксу на Іграх у Парижі, як і на Олімпійських іграх у Токіо, і застосовуються його правила щодо включення спортсменів, які не пройшли гендерного тесту, до жіночих змагань.
"Федерації повинні встановити правила, які забезпечать справедливість, але водночас дадуть змогу всім охочим узяти участь. Це складний баланс. Зрештою, це справа експертів з кожної дисципліни. Вони прекрасно знають, де є перевага, і якщо це велика перевага, то це явно неприйнятно. Але це рішення має ухвалюватися на цьому рівні", — заявив у вівторок представник МОК Марк Адамс.
МОК захистив своє рішення дозволити Хеліф і Лінь змагатися.
"Я б просто сказав, що всі, хто змагається в жіночій категорії, дотримуються правил допуску до змагань. За паспортами вони жінки, і так і зазначено", — заявив у вівторок представник МОК Адамс.
МОК створив новий орган — Паризьку боксерську секцію (PBU) — для визначення відповідності вимогам учасників.
У документах PBU не згадується гендерне або статеве тестування для чоловічих або жіночих змагань, хоча в них встановлені вікові обмеження для учасників, оскільки паспорт є прийнятним посвідченням особи для спортсменів, а боксерки в жіночій категорії зобов'язані повідомляти про свою вагітність.
Однак спортивний вчений професор Такер заявив, що відсутність чіткої політики МОК у цій галузі призвела до виникнення такої ситуації.
"Минулого року Хеліф і Лінь не відповідали вимогам, і єдина причина, через яку вони відповідають їм зараз, полягає в тому, що орган, який визнав їх такими, що не відповідають вимогам, був відсторонений", — сказав він.
Нагадаємо, італійка Анджела Каріні відмовилася продовжувати бій з алжиркою Іман Хеліф. На захист італійки виступили спортсменки, політики та письменниця Джоан Роулінг, яка заявила, що бій між Каріні та Хеліф був "побиттям чоловіком жінки на публіці".