Дослідники виявили в Єллоустоунських джерелах абсолютно нову групу мікробів, що викидають метан.
Мікроскопічні родичі бактерій, мікроби, населяють безліч найекстремальніших середовищ існування на Землі: їх можна зустріти під кілометрами льоду, серед гарячих пісків пустель і гідротермальних джерел на дні океану, а також на звалищах і в стічних водах. Раніше вчені виявили, що всі вони належать до одного й того самого виду еукаріотів, званого евріархеотами, пише Science Alert.
Група тих мікробів відома науці з 1933 року, проте тепер учені виявили щось незвичайне. Близько 10 років тому дослідники, які працюють у районі нафтових і гарячих джерел, виявили ДНК неописаних раніше мікроорганізмів. Усе вказувало на те, що вони здатні виробляти метан, однак на відміну від усіх інших "метаногенів", відомих науці за останні майже 100 років, вони не належали до групи Euryarchaeota.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
За словами мікробіолога Роланда Хатценпіхлера з університету штату Монтана, все, що, по суті, було відомо вченим про ці організми — їхня ДНК. Ніхто ніколи не бачив їхніх клітин і не знав, чи використовували вони гени метаногенезу, чи росли якимось іншим чином.
Через роки міжнародній групі дослідників з Китаю і США вдалося виростити ці мікроби в лабораторії, підтвердивши, що вони дійсно виробляють метан. Два прокаріоти, що виробляють метан, були виявлені в гарячих джерелах Єллоустоунського національного парку в США. Кожен з них належить до типу Thermoproteota, який є іншою гілкою Euryarchaeota.
За словами Хатценпіхлера, мікроб, якого їм вдалося виростити в лабораторії, належить до архейної групи Methanomethylicia, яка трапляється в найрізноманітніших середовищах по всьому світу. Другий культивований мікроб належав до групи Methanomethylicia, яка трапляється в найрізноманітніших середовищах по всьому світу. Під час експериментів учені виявили, що обидві групи процвітали в безкисневому середовищі, перетворюючи метанол на метан.
У цей самий час команда дослідників з Китаю, Міністерства сільського господарства та Університету Вагенінгена в Нідерландах виявила в Єллоустоуні новий для науки "метаноген" з групи Thermoproteota. Ця ж група вчених виявила Methanosuratincolia на нафтовому родовищі в Китаї.
У результаті вчені дійшли висновку, що різноманітність метаногенів на Землі набагато ширша, ніж ми думали, і виходить за рамки класичних евріархеот. Відомо, що ці організми відповідальні за виробництво більшої частини метану на планеті — набагато більше, ніж припадає на частку вулканічної активності. Ба більше, їхня поширеність вказує на те, що вони є найважливішими факторами викиду метану і відіграють важливу роль у вуглецевому циклі планети.
Тепер учені планують продовжити дослідження, щоб дізнатися більше про життя цих мікробів і те, як вони впливають на планету загалом.
Раніше Фокус писав про те, що планета посилає масу попереджувальних сигналів, що клімат вийшов з ладу.