"Хтось вирішив не світитись". Хто може стояти за скандальною компанією, яка виграла тендер на 1,7 млрд грн на будівництво Головного військового кладовища
"Хтось вирішив не світитись". Хто може стояти за скандальною компанією, яка виграла тендер на 1,7 млрд грн на будівництво Головного військового кладовища

"Хтось вирішив не світитись". Хто може стояти за скандальною компанією, яка виграла тендер на 1,7 млрд грн на будівництво Головного військового кладовища

Перемога у тендері на будівництво меморіального комплексу для поховань військових у Київській області компанії, створеної через день після оголошення тендеру, може свідчити про те, що за нею стоїть досить відома людина, яка "вирішила не світитися" на освоюванні понад 1,7 млрд грн бюджету . А тому не виключено, що "нічим добрим ця історія не закінчиться".

Таку думку висловив засновник та CEO холдингу MS Capital Максим Шкіль. Він також припустив, що, можливо, у цій тендерній історії не обійшлося без корупції.

Шкіль нагадав: тендер вартістю понад 1,7 млрд грн виграв консорціум, у якому 80% частки належить ТОВ "Євроелітбуд" зі статутним капіталом 5 000 грн. При цьому, за його словами, "ця компанія не має ні техніки, ні персоналу, ні відповідного досвіду та перемогла лише у двох закупівлях на загальну суму 30 млн". Зокрема:

  • реконструкції поліклініки у Київській області на 28 млн у 2024 році (замовник Київська ОДА);
  • постачання спецодягу для тепломережі в Одесі в 2023 році.
У тендері на 1,7 млрд грн переміг консорціум, створений через день після оголошення цього тендеру

При цьому, наголосив він, тендерна документація містила безліч дискримінаційних вимог. Наприклад:

  • Учасники мали надати акт обстеження об'єкта будівництва, який мав бути підписаний відповідальною особою Замовника – Державною установою "Національне військове меморіальне кладовище".

"Фактично таким чином Замовник міг контролювати та заздалегідь знати учасників, які подадуть свої пропозиції і на власний розсуд міг комусь потрібно підписати, а комусь не потрібно не підписати такий акт", – пояснив Шкіль.

  • Учасники мали мати дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки. Зокрема, верхолазні роботи.
  • Вимагалась наявність досвіду виконання робіт, що виконуються на глибині понад 2 метри, та виконання робіт у колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі.

"Саме для будівництва меморіального комплексу встановлення таких вимог є абсурдним. У результаті до участі було подано лише 1 тендерну пропозицію – Консорціум "Білдінг ЮА" на загальну суму 1 759 401 657,00 грн з ПДВ. Важливо, що Консорціум було створено 04.07.2024, на наступний день після оголошення закупівлі", – нагадав Шкіль.

До самого ж консорціуму, зазначив він, увійшла низка компаній. Зокрема:

  • ТОВ "Євроелітбуд" з Одеси (80% володіння часткою консорціуму).
  • ТОВ "АКАМ" з Дніпра (10% володіння часткою консорціуму), серед засновників якого – Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Технології", який, за словами Шкіля, "володіє частками статутних капіталів підприємств, до яких застосовано санкції РНБО".
  • ПрАТ "Броварське дорожньо-будівельне управління №50" (володіння 10% часток у консорціумі).

"Тобто, по суті, тендер вартістю 1,7 млрд грн фактично виграла компанія ТОВ "Євроелітбуд". Оскільки саме ця компанія володіє часткою 80% консорціуму", – констатував Шкіль. Нагадавши: раніше ця компанія брала участь у 7 закупівлях, перемігши при цьому лише у двох – не маючи фактично "ні досвіду, ні техніки, ні персоналу".

"Бачу ситуацію так – хтось вирішив не світитись і для цього нічого кращого не знайшов, як створити симбіоз з одеських постачальників спец одягу, підприємства з групи підсанкційного дніпровського бізнесмена та унікальної дорожньої компанії, яка має досвід виконувати роботи навіть на глибині понад 2 метра. Цей хтось знайшов необхідні аргументи і переконав патріотично налаштованих та можливо мотивованих посадових осіб зробити таку кваліфікацію, яка унеможливлює участь недобросовісних учасників, звичайно окрім добросовісного консорціуму, створеного на наступний день після оголошення закупівлі, з унікальним актом огляду. А для надання цій комбінації більш респектабельного вигляду, назвав всю цю історію консорціум з міжнародним іменем "Білдінг ЮА". Вангую (сленгове позначення передбачення. – Ред.), що нічим добрим ця історія не закінчиться", – резюмував Шкіль.

Як обрали переможця тендеру

Раніше ж заступник директора державної установи "Національне військове меморіальне кладовище" Ярослав Старущенко на пресконференції заявив, що "Білдінг ЮА" – це єдиний учасник тендеру.

"Тендер був відкритим і тривав досить довго. В результаті на тендер подалася одна компанія, а точніше група компаній, весь сукупний досвід яких може використовуватись у реалізації даного проєкту. Вимогами, зокрема, були наявність асфальтових заводів, фінансова спроможність і проведення аналогічних будівельних робіт національного значення за попередні три роки. Також з огляду на те, що в нашому проєкті використано багато природного каменю – граніту, однією з умов була наявність договору з кар’єром на безперебійне постачання граніту. Після оголошення таких вимог було створено цей консорціум", – повідомив Старущенко.

Зі свого боку Олександр Ісаєв, представник "Білдінг ЮА", сказав, що одна з компаній консорціуму ("Євроелітбуд") має досвід будівництва національного масштабу – на об’єкті Національного музею жертв Голодомору.

"Я працював як керівник проєкту в 2019-22 роках на цьому об’єкті. У компанії є досвід у будівництві і виготовленні конструкцій у таких масштабних проєктах. І розуміючи, що одній компанії це буде зробити складно або неможливо, було вирішено звернутися до однодумців і взяти участь", – пояснив Ісаєв.

Водночас, за даними "Главкома", перші документи, надані консорціумом "Білдінг Юа" на тендер ГУ "НВМК", містили низку невідповідностей. Зокрема:

  • були відсутні документи, що підтверджують наявність спеціалізованого обладнання для розпилювання виробів із граніту та лабрадориту;
  • не вистачало документа, що підтверджує письмовий дозвіл загальних зборів консорціуму на укладання директором угод на суму понад 10 млн грн;
  • не вистачало наказу про призначення уповноваженого щодо реалізації антикорупційної програми.

"На усунення перелічених недоліків замовник дав добу – до 31 липня. У протоколі від 1 серпня державна установа "Національне військове меморіальне кладовище" зазначила: тендерна пропозиція консорціуму "Білдінг Юа" відповідає умовам тендерної документації замовника.", – розповіли аналітики.

Як повідомляв OBOZ.UA, загалом же Україна для створення військового меморіального кладовища в Києві використала досвід Арлінгтонського національного цвинтаря в США. Цей меморіал буде для всіх захисників України, а не лише героїв російсько-української війни.

Лише перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader