Дослідники попереджають, що в найгіршому сценарії погода в Європі здебільшого стане такою ж холодною, як на Полярному колі.
Кліматична криза Землі більше не виглядає простою "страшилкою", якою лякають людство. Вона вже тут, внаслідок чого світ зіткнувся з неймовірними хвилями спеки, посухи та лісових пожеж. Ба більше, вчені знаходять дедалі більше доказів того, що крижані щити планети можуть впасти швидше, ніж вважалося раніше, внаслідок чого рівень світового океану значно підвищиться, пише Futurism.
Уявіть, що морські течії Атлантичного океану, які переносять теплу воду в Європу, зруйнуються, внаслідок чого більша частина континенту стане такою ж холодною, як і Полярне коло. Це може здатися сценарієм фільму про кліматичну катастрофу, але вчені вважають, що він не такий вже й нереальний для сучасного світу.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Тепер похмурі результати нового дослідження показують, що це справді станеться разом зі знищенням тропічних лісів Амазонки й таненням полярних льодів, якщо людство й далі йтиме поточним шляхом.
Учені виявили, що основні системи Землі, які відіграють ключову роль у підтримці стабільності клімату, сьогодні стикаються з 45% або вищою ймовірністю колапсу в наступні 300 років. Причому сценарій не зміниться, навіть якщо людям вдасться тимчасово повернути глобальне потепління назад і утримати його нижче за поріг 1,5 градуса за Цельсієм, як порівняти з доіндустріальним періодом. Команда також попереджає, що насправді колапс може бути просто незворотним.
У своїй роботі вчені створили кліматичні моделі, що ґрунтуються на показниках викидів вуглецю, даних щодо тропічних лісів Амазонки, полярних льодів у Гренландії та Західній Антарктиді, а також Атлантичного меридіонального перекидного колообігу, що регулює погоду в тропіках Європи.
Автори дослідження попереджають, що кліматична модель Землі вже рухається до колапсу. Єдиний шанс для людства уникнути катастрофи — скорочення викидів. Наслідки уповільнення і можливого краху атлантичних течій будуть катастрофічними для сільського господарства в Європі, де стане складніше що-небудь вирощувати. Водночас танення крижаних щитів планети та перетворення тропічних лісів Амазонки на суху савану ще більше погіршить ситуацію.
У результаті вчені закликають світові уряди терміново переглянути свою політику і звести викиди вуглецю до нуля.
Раніше Фокус писав про те, що в самому "серці" Гренландії знайдено стародавні уламки, які пророкують катастрофу: що нас чекає.