Одне з 12 найбільших православних свят, Воздвиження Хреста Господнього після переходу ПЦУ на новоюліанський календар також змінило дату. Відтепер воно припадає на 14 вересня.
OBOZ.UA розповідає про історію та символізм свята. А також про його ключові традиції.
Що відзначають у день Воздвиження
Чесний і Животворящий Хрест Господній, який є ключовим символом свята, християни вважають однією з головних священних реліквій. І у день Воздвиження вшановують одразу дві пов’язані з ним події.
Перша – це віднайдення Хреста у 4 столітті. Тоді мати візантійського імператора Костянтина Великого Єлена під час поїздки на Близький Схід змогла відшукати святиню Сталося це орієнтовно у 326 році.
А уже у 335 році на місці, яке вважається місцем розп’яття Ісуса, коштом імператора було збудовано храм Воскресіння Господнього. Наступного дня після його освячення тут урочисто освятили та підняли перед вірянами і сам хрест. Ця подія дала назву святу – Воздвиження. Реліквія з тих пір зберігається у цьому храмі.
Друга подія сталась майже три століття по тому. У 614 році перський цар Хозрой захопив Єрусалим і, знайшовши у храмі хрест, наказав перенести його до міста Ктезифона, яке було його столицею. Втім, за 14 років реліквію вдалось відвоювати. Тоді візантійський правитель Іраклій здобув перемогу над перськими загарбниками. Хрест повернули до Єрусалима і підняли перед вірянами вдруге.
Народне значення свята
В народі вважається, що в Воздвиження починається осінь. Календарно воно наближене до дня осіннього рівнодення, після якого ніч стає довшою за день.
Ночі робляться холоднішими, птахи активно відлітають у теплі краї і люди починають готуватись до зими. Тому на свято діставали теплі речі і ховали літні.
Заборони у день Воздвиження
Оскільки це свято разом зі Страсною п’ятницею нагадує християнам про мученицьку смерть Ісуса, його потрібно провести у строгому пості. Робота теж під забороною, адже це справді велике церковне торжество.
Натомість вірянам годиться відвідати святкову церковну службу. Під час літургії хрест з вівтаря виносять на середину церкви і демонструють усім прихожанам на знак пошани історичних подій.
На Воздвиження вважалось поганою прикметою починати нові справи. Буцімто все завмре на половині Так само цього дня не вирушали у далеку дорогу. Мандрівник, який покинув свій дім, ризикував заблукати.
Не можна у свято також сваритись, лаятись, пліткувати та лихословити. Замість цього рекомендувалось провести день у молитві, роздумах про жертву Ісуса та очищенні думок та душі.
Раніше OBOZ.UA розповідав, коли за новим календарем відзначають Покрову.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.