Відносно недавно на стримінгу Apple TV+ вийшов серіал «Темна матерія» і в нас вже була на нього рецензія. Це телешоу — однойменна екранізація фантастичного роману відомого американського письменника Блейка Крауча. Звісно, книга завжди краща за серіал чи фільм, що зняли за нею, проте бувають рідкісні виключення. В цьому випадку проєкт від Apple TV+ вийшов адекватним, тому, як ви розумієте, книжкова основа була як мінімум гарна. Звісно, якщо вам подобаються синглові фантастичні романи. А точніше науково-фантастичні трилери. Цю книгу випустило українською видавництво «КМ-Букс» ще у 2017 році. З нагоди виходу серіалу вони перевипустили роман з крутезною кінообкладинкою. Саме цей варіант я й прочитав, а тепер, як завжди, ділюся враженнями.
Плюси:
крутий та несподіваний основний задум; цікаве поєднання наукової-фантастики, екшену та трилеру; попри свою масовість книга порушує важливі питання життєвого вибору та шляху; автор вміло занурює читача у свій якісно вибудований світ; оновлена та яскрава кінообкладинка; гарна якість видання
Купити в КМ-БуксМінуси:
Крауча іноді заносить в зайвий психологізм і йому це не вдається; як і в більшості книжок автора, його персонажі найслабша їх частина
Купити в КМ-Букс«Темна матерія» / Dark Matter
Автор Блейк Крауч
Перекладачка Ольга Захарченко
Видавництво КМ-Букс
Мова Українська
Кількість сторінок 416
Обкладинка Тверда
Рік видання 2024
Розмір 130×200 мм
Сайт kmbooks.com.ua
Джейсон Дессен живе в Чикаго з дружиною Даніелою та сином Чарлі. Він викладає фізику в місцевому університеті, а вона малює та вчить цього інших. Колись в обох були великі плани на кар’єру, але вони вибрали народження сина, сім’ю та спокійне життя середнього класу.
Одного вечора Джейсон йде на вечірку свого друга Раяна, який отримав престижну наукову премію з фізики. Гулянка відбувалася в їх улюбленому барі, герой пообіцяв дружині не затримуватися і встигнути на вечерю. Але не склалося.
Після вечірки його викрадає незнайомець. Він погрожує Джейсону зброєю, тягне на околиці міста і затягує чоловіка в дивне приміщення, після чого той втрачає свідомість. Отямившись герой виявляє себе відомим вченим, має під керівництвом велику команду та неймовірний проєкт. Але тепер в нього немає ні дружини, ні сина. Що це за світ? Де опинився Джейсон і як дістатися дому?
Українському читачу Блейк Крауч, напевно, більше відомий своєю трилогією «Облудні сосни», по якій також зняли серіал, але він суттєво поступався книгам і точно гірший за «Темну матерію» від Apple TV+. Але в письменника також є багато крутих синглових фантастичних романів. «Темна матерія» якраз один з таких.
Перед нами науково-популярний трилер, з елементами містики та екшену. Книга написана яскраво та цікаво. Тут багато подій, тут завжди відбуваються несподівані оберти сюжету і незвичні сюжетні ходи, до яких читач майже ніколи не додумується самостійно. Крауч завжди дивує і це одна з найкращих сторін його книжок.
А ще він пише не суперкруто, але достатньо якісно, щоб постійно тримати читача в напрузі. За «Темною матерією» можна в принципі вивести формулу успішності романів письменника. Він бере цікаву наукову тезу, викручує її, додає несподіванки, переносить це все у сучасні, знайомі кожному, реалії та максимально накручує ситуацію, щоб герої завжди діяли та не зупинялися до кінця.
Найгірше в нього виходять герої. Вони просто нормальні та можуть адекватно рухати сюжет. Бо якраз історія та її наукова основа і виступають основними елементами і саме вони змушують героїв діяти. Автор також намагається заходити на поле психологічних трилерів, але, на мою думку, в нього виходить не дуже.
Попри усю свою розважальність та класичні ознаки бестселера, «Темна матерія» також змушує задуматися над власним життям. Цей роман здебільшого розповідає про наш життєвий шлях, яким ми не пішли, але могли б. А ще він про те, як часто ми сприймаємо близьких та важливих людей у нашому житті як належне. А вони можуть просто зникнути, або їх може не бути, тому роман ніби вчить ставитися до родини з максимальною увагою та любов’ю, але робить це акуратно та не нав’язливо.
«Темна матерія» — книга, яка каже, що ми — це наш вибір, а наш вибір — це суцільний рандом. Будь-яке наше рішення чи маленька подія можуть змінити буквально усе, та повести наше життя в абсолютно іншу сторону.
Окремо відзначу нову обкладинку та загалом оновлене видання. Як би хто не ставився негативно до кінообкладинок книжок (це особливо характерно для затятих книголюбів і я їх розумію), але мені вони здебільшого подобаються. У випадку «Темної матерії» теж все вийшло гарно. Маємо стильний кадр із серіалу з моєю улюбленою Дженніфер Коннеллі на обкладинці. Вже круто.
Також це точно набагато крутіше, ніж стара обкладинка. Вона була, м’яко кажучи, дуже простою, а ще слідкувала колишній тенденції багатьох українських видавництв — завуальовувати фантастичні книжки під щось універсальне, бо так в них хоч якось збільшувалися шанси на купівлю.
І це не камінь в сторону «КМ-Букс». Їх можна зрозуміти, також вони в цьому далеко не одні, а ще в них портфелі гарний пул фантастичних романів, який я сподіваюся буде тільки розширюватися. Якраз «КМ-Букс» випускали перекладну фантастику ще тоді, коли це було небезпечно з погляду бізнесу та дуже сміливо, як для українського видавництва. Тому як мінімум за це я їм вдячний.
Висновок:
«Темна матерія» — якісний науково-фантастичний трилер, який затягує та без проблем здатен привабити читача у свій дивовижний та незвичний світ. Автор гарно пише, але іноді його заносить у зайвий психологізм, а ще персонажі — не сильна сторона його творів. Але Блейк Крауч вміє чудово закрутити інтригу, придумати приголомшливу ідею і якісно втілити її в життя. Тому «Темна матерія» не відпускає до останніх сторінок, а ще змушує подумати про своє життя, про власний вибір та його альтернативи.
Купити в КМ-Букс