Червона планета зберігає ще чимало загадок і водночас має кілька справді дивовижних об'єктів на своїй поверхні, про які дізналися люди.
Марс — це планета величезних контрастів. Тут можна знайти величезні гори, рівнини, глибокі каньйони та різноманітні кратери. Колись на планеті була вода і може навіть існувало життя. Але зараз це холодний і пустельний світ, який проте вражає різноманітними об'єктами, які виявили вчені за довгий час дослідження Червоної планети. Ось деякі з найдивовижніших місць на Червоній планеті, пише Live Science.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Найвища гора в Сонячній системі
Гора Олімп, яка розташована в провінції Фарсіда на Марсі, є найвищим вулканом у Сонячній системі. Наразі в цьому вулкані не відбуваються виверження, і він є однією з головних візитних карток Червоної планети.
Висота гори Олімп становить 25 км, тобто він майже в 3 рази вищий, ніж найвища гора на Землі — Еверест. На вершині згаслого вулкана розташований кратер діаметром 85 км і глибиною приблизно 3 км.
Вулкани провінції Фарсіда
На території провінції Фарсіда розташовано ще 12 гігантських вулканів у зоні шириною приблизно 4000 км. Ці вулкани набагато більші за земні, імовірно тому, що у Марса слабша гравітація, що дозволило вулканам стати більшими. Вважається, що вулкани були активними протягом перших двох мільярдів років історії Марса, тобто майже половину всього життя Червоної планети. На зображенні нижче показано три вулкани: гора Аскрійська, гора Павлина, гора Арсія, висота яких становить 18 км, 14 км і 19 км відповідно.
Долини Маринер
На Марсі розташований найбільший каньйон у Сонячній системі — Долини Маринер. Довжина цього каньйону становить приблизно 3000 км. Вчені точно не знають, як утворився цей каньйон, але існує кілька теорій. Багато вчених припускають, що, коли утворилася провінція Фарсіда, вона сприяла зростанню каньйону. Лава, що рухається через вулканічний регіон, виштовхнула кору вгору, що призвело до утворення тріщин в інших регіонах. Згодом ці тріщини перетворилися на систему каньйонів Долини Маринер.
Північний і Південний полюс Марса
На полюсах Марса є два крижаних регіони з трохи різним складом. Взимку температура поблизу як Північного, так і Південного полюсів Марса настільки низька, що вуглекислий газ конденсується з атмосфери в лід на поверхні. Влітку відбувається зворотний процес, коли вуглекислий газ сублімується назад в атмосферу. Вуглекислий газ залишає після себе крижану шапку з водяного льоду. На знімку нижче показана крижана шапка на Північному полюсі Червоної планети.
Кратер Гейл і гора Еоліда
Кратер Гейл став відомим після посадки в ньому марсохода Curiosity у 2012 році. Саме в цьому кратері було виявлено багато свідчень наявності рідкої води в минулому на Марсі. Зараз Curiosity підкорює довколишній вулкан під назвою гора Еоліда і вивчає геологічні особливості в кожному з його шарів. Марсоходу вже багато разів вдалося виявити в цьому регіоні складні органічні молекули. Також Curiosity з'ясував, що концентрація метану в атмосфері Марса змінюється залежно від сезону. Метан є елементом, який можуть виробляти як мікроби, так і геологічні явища. Тому неясно, чи є це ознакою життя.
"Місце аварії НЛО"
Medusae Fossae — це одне з найдивніших місць на Марсі, і деякі люди навіть припускають, що там зберігаються докази аварії НЛО. Але вчені вважають, що це велике геологічне утворення ймовірного вулканічного походження. Згодом вітри виліпили з каменів незвичайні форми на поверхні.
Припускають, що геологічне утворення могло бути створене внаслідок надзвичайно потужних вивержень вулканів, які відбувалися сотні разів протягом 500 мільйонів років.
Як уже писав Фокус, компанія Virgin Galactic показала свій новий космічний літак. Літак, призначений для суборбітальних польотів, планують почати використовувати у 2026 році.
Також Фокус писав про те, що космічний апарат Mars Express зробив фотографії найбільшого стародавнього озера на Марсі, площею понад 1 млн кв. км.