Нова теорія темної матерії: чорні діри можуть з'їдати зірки зсередини, вважають учені
Нова теорія темної матерії: чорні діри можуть з'їдати зірки зсередини, вважають учені

Нова теорія темної матерії: чорні діри можуть з'їдати зірки зсередини, вважають учені

Первинні чорні діри є одними з кандидатів на роль невловимої темної матерії. Вчені вважають, що їх можна виявити за допомогою мертвих зірок.

Вважається, що первинні чорні діри утворилися на найбільш ранніх етапах еволюції Всесвіту. Поки що жодного такого об'єкта не було виявлено, але якщо первинні чорні діри існують, то їх має бути багато, і саме вони можуть бути загадковою темною матерією. Нова теорія, представлена в дослідженні на сервері препринтів arXiv, припускає, що крихітні чорні діри з дуже маленькою масою можуть бути захоплені нейтронними зірками й опинитися в них усередині. Після цього чорні діри починають з'їдати ці зірки. Якщо первинні чорні діри існують, то нейтронних зірок має бути менше в центрі Чумацького Шляху, як це видно зі спостережень, вважають учені, пише Universe Today.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Деякі чорні діри утворюються, коли вмирають масивні зірки. Іноді після смерті таких зірок виникають нейтронні зірки, тобто дуже щільний залишок зруйнованої зірки, який іноді називають мертвою зіркою.

Існує гіпотеза, що на самому початку історії Всесвіту виникли первинні крихітні чорні діри з дуже малою масою. Вони утворилися з надзвичайно щільних ділянок матерії під дією гравітації. Також існує припущення, що саме ці чорні діри можуть становити частину або навіть усю темну матерію, яка становить приблизно 27% маси-енергії Всесвіту.

Існує гіпотеза, що на самому початку історії Всесвіту виникли первинні крихітні чорні діри з дуже малою масою
Фото: ESA/Hubble

Виявлення первинних чорних дір, якщо вони дійсно існують, допомогло б розкрити деякі загадки, пов'язані з темною матерією, а також пояснити інші дивні явища у Всесвіті, вважають науковці.

Автори нового дослідження припустили, що первинні чорні діри не тільки існують, а й можуть бути захоплені нейтронними зірками і зануритися в їхнє ядро. Вчені зосередили свою увагу на самій внутрішній частині Чумацького Шляху. Вони вибрали це місце для вивчення первинних чорних дір, захоплених нейтронною зіркою, через очікувану високу щільність темної матерії та прогнозовану популяцію пульсарів. Більшість нейтронних зірок вважаються пульсарами. Це зірки, які дуже швидко обертаються навколо своєї осі і випускають випромінювання з короткими інтервалами, що становлять секунди і мілісекунди.

Нова теорія припускає, що крихітні чорні діри з дуже маленькою масою можуть бути захоплені нейтронними зірками і опинитися у них всередині. Після цього чорні діри починають з'їдати ці зірки
Фото: ESO

Вважається, що пульсарів має бути дуже багато, але поки що астрономи в найвнутрішнішій частині нашої галактики виявили лише кілька таких об'єктів. Автори дослідження вважають, що це може бути пов'язано з тим, що ці зірки були поглинені зсередини крихітними чорними дірами.

Астрономи кажуть, що потрібно шукати мілісекундні пульсари, у яких швидкість обертання одна з найвищих, адже їх найлегше виявити. Або ж потрібно шукати довгоживучі нейтронні зірки, які є прабатьками мілісекундних пульсарів. Ці зірки можуть приховувати всередині чорні діри, які їх поступово поглинають.

Як уже писав Фокус, фізики з ЦЕРН вперше виявили невловиму частинку високої енергії. Фізики виявили нейтрино з найвищою енергією з усіх, які спостерігалися в прискорювачі частинок.

Також Фокус писав про новий спосіб виявити надмасивні чорні діри, який пов'язаний із гравітаційними хвилями, створюваними їхніми дрібнішими родичами.

Теги за темою
Космос
Джерело матеріала
loader
loader