Після переходу на новоюліанський календар дати церковних свят змістилися на 13 днів. День вшанування архангела Михайла відтепер припадає на 6 вересня. У народі свято називають Михайловим чудом. Цього дня не радять займатися важкою фізичною працею, рукоділлям, польовими роботами.
Архангел Михайло вважається головним борцем за справедливість. Про традиції та вірування цього дня – читайте у матеріалі OBOZ.UA.
Свято архангела Михайла або Михайлове чудо
6 вересня традиційно вшановують пам’ять архангела Михайла та згадують про диво, яке він зробив поблизу Ієраполя. У цьому місці один з місцевих жителів звів на честь святого Михайла храм (святий, за переказами, зцілив його доньку від німоти). Поруч знаходилося джерело з цілющою водою.
Пізніше у храмі служив паламарем Архип. Вирішивши знищити церкву, язичники з'єднали потоки потужних річок і направили їх на храм. Архип почав молитися Михайлу про порятунок. Сталося диво: архангел з’явився, вдарив мечем по горі – і в ній відкрилася ущелина, куди потекла вся вода. Храм був врятований, а язичники втекли.
Традиції на Михайлове чудо
Здавна цього дня було прийнято ходити в гості до сусідів та родичів. Кожен приносив улюблену страву. Існувала цікава традиція: потрібно було жартома посваритися через якусь дрібницю, а вже за столом помиритися – так, мовляв, конфлікти зійдуть нанівець протягом усього року.
В селах за нагоди влаштовували збори, щоби вирішити різноманітні питання і конфлікти. Вважалося, що рішення, ухвалене на Михайлів день, буде справедливим.
Народні заборони
На Михайлове чудо не варто працювати, шити, прати, прибирати.
Окрема заборона стосується гострих предметів — не можна різати, рубати, колоти.
У церковній традиції архангел Михаїл не терпить брехні і зла, тому цього дня категорично не можна лаятися, обманювати, лихословити.
Погодні прикмети
За погодою цього дня пророкували, якою буде зима.
Якщо на Михайлове чудо вже заморозки – зима буде довгою і сніжною.
Тепла погода віщує затяжну осінь.
День був хмарним – значить варто чекати різкої зміни погоди.
Раніше OBOZ.UA розповідав, коли в Україні свято Віри, Надії, Любові та Софії за новим календарем.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.