Іман Хеліф: чому золота чемпіонка Олімпіади 2024 стала жертвою хейту та булінгу
Іман Хеліф: чому золота чемпіонка Олімпіади 2024 стала жертвою хейту та булінгу

Іман Хеліф: чому золота чемпіонка Олімпіади 2024 стала жертвою хейту та булінгу

Іман Хеліф з дитинства страждала через своє захоплення "нежіночим" видом спорту і зовнішність. Ставши чемпіонкою Олімпійських ігор-2024, вона тепер має намір покарати тих, хто принижував і ображав її в Інтернеті.

Іман Хеліф — 25-річна алжирська боксерка, яка виграла золото Олімпіади-2024 у ваговій категорії до 66 кг, стала однією з найбільш обговорюваних персон Ігор, зіткнулася з кібербулінгом і навіть подала до суду на тих, хто своїми постами розпалював до неї ненависть в Інтернеті. Фокус вирішив побільше розповісти про те, хто така Іман і чому про неї так багато говорять.

Перший бій на Олімпіаді 2024 і гендерний скандал

Про Іман Геліф голосно заговорили після того, як її перший успішний бій на Олімпіаді 2024 проти італійської спортсменки Анджели Каріні тривав лише 46 секунд. Після закінчення поєдинку Каріні кинула шолом на підлогу, закричавши: "Це несправедливо!" Вона відмовилася від рукостискання і впала на ринг у сльозах після двох потужних ударів від суперниці.

Повне відео бою Іман Хеліф та Анджели Каріні

Пізніше італійка заявила, що ніколи не приймала такого сильного удару.

"Я вийшла на ринг, щоб битися. Я не здалася, але удар був занадто болючим, і тому я сказала собі: "Досить". Я йду з високо піднятою головою", — сказала спортсменка під час спілкування з журналістами зі сльозами на очах. Спортсменка вибачилася перед своєю країною за те, що протрималася лише 46 секунд, і поскаржилася, що вона так наполегливо тренувалася заради цього моменту, а бій закінчився так швидко.

Анджела Каріні вибачилася перед Італією за свій блискавичний програш

Іман відразу ж зазнала хейту через свою зовнішність. Уже незабаром у ЗМІ спливла інформація, що вона і боксерка з Тайваню Лінь Юй-тин не пройшли тести Міжнародної боксерської асоціації (IBA), очолюваної росіянином Умером Кремльовим, на гендерну приналежність на чемпіонаті світу 2023 року в Нью-Делі. The Guardian пише, що саме Кремльов уперше повідомив російській інформаційній агенції ТАСС, що спортсмени "намагалися видати себе за жінок", а тести ДНК "довели, що в них є хромосоми XY, і тому їх було виключено зі спортивних заходів".

За інформацією британського видання, яке посилається на МОК, насправді Геліф дискваліфікували за крок до перемоги в поєдинку за золото проти Ян Лю на чемпіонаті світу 2023 року, виявивши в неї підвищення рівня тестостерону. Тайванка Лінь позбулася бронзи, бо не виконала вимоги щодо обґрунтування результатів біохімічного тесту.

Фото: скрін

До цього Іман Хеліф виступала без проблем кілька років і була дискваліфікована IBA тільки після того, як перемогла російську боксерку Азалію Аміневу на торішньому турнірі.

Минулого року Міжнародний олімпійський комітет позбавив IBA статусу керівного органу боксу і взяв на себе організацію боксерських змагань у Парижі 2024 року. Він допустив Іман Хеліф і Лінь Юй-тін до змагань у Парижі. Глава МОК Томас Бах заявив, що "ніколи не було сумнівів", що ця пара — жінки.

Проблема жіночого боксу була пов'язана Бахом із тим, що він назвав ширшою, очолюваною Росією кампанією проти МОК і Паризької Олімпіади, де тільки 15 російських спортсменів змагаються як нейтральні особи без своєї національної ідентичності. МОК і міжнародні спортивні організації ізолювали Росію під час військового вторгнення в Україну. Він назвав неприйнятною риторику агресії та ненависті в соцмережах, яка підживлюється поветською дня.

"Те, що ми бачили з російського боку і, зокрема, з боку (IBA), вони вже почали кампанію з дискредитації Франції, Ігор і МОК задовго до цих Ігор", — наголосив лідер Міжнародного олімпійського комітету.

Президент Всесвітньої боксерської асоціації(World Boxing) Борис Ван дер Ворст, яка надалі сподівається замінити IBA, заявив у коментарі Associated Press, що його організація завжди ставитиме безпеку спортсменів на перше місце під час розроблення власної політики в галузі охорони здоров'я та гендеру. При цьому він визнав, що бойові види спорту іноді вимагають додаткових міркувань для захисту всіх спортсменів.

Ванд дер Ворст не підтримав критику політики допуску МОК на Паризькій Олімпіаді, закликавши тих, хто не має глибокого розуміння гендерних питань, довірити ці визначення медичним фахівцям і вченим.

Іман Хеліф — жінка з народження і за паспортом

За інформацією AP, Хеліф народилася 1999 року в селі Айн-Месбах, сільській місцевості на північному заході Алжиру. Старша із сімох дітей (шість дочок і син) вона виховувалася в умовах, коли на вулиці традиційно гралися тільки хлопчики, а дівчатка рідко виходили з дому.

Спортивний талант у Іман першим помітив місцевий тренер з боксу, коли вона грала у футбол із хлопчиками. Він покликав її на тренування в спортивний центр, розташований приблизно за 10 км від її рідного села. Через деякий час Хеліф закинула футбол і захопилася боксом.

Батько Іман, пастух і коваль Амар Хеліф спочатку не був проти і навіть погодився дозволити дочці брати участь у тренуваннях, а її мати продавала металобрухт і кускус, щоб заробити гроші на проїзд для неї до спортзалу і назад.

Іман Хеліф із сестрою та братом
Фото: Hollow dreams/Х

Невдовзі в рідному селі Іман почали ширитися чутки та плітки. Зокрема, родину дівчини засуджували за те, що батьки відпускають доньку в інший населений пункт без супроводу. Це змусило батька Іман змінити своє рішення і попросити спадкоємицю припинити тренування з тренером.

Однак, як пише ВВС, тут втрутився дядько майбутньої чемпіонки Рашид Джабер. Вони з дружиною пообіцяли Амару доглянути за племінницею, оскільки вони живуть ближче до спортивного центру.

"Ми прийняли її в наш будинок у місті Тіарет, де ми дбали про неї, забезпечуючи їй особливе харчування і спортивні тренування. Ми підтримували і заохочували її як частину нашої сім'ї", — розповів він журналістам. Двоюрідні брати супроводжували Іман на тренування і назад, щоб захистити її від будь-якої небезпеки.

Навички боксу Іман швидко поліпшувалися. Через три роки після переїзду до дядька вона увійшла до складу збірної Алжиру і взяла участь у жіночому чемпіонаті світу 2018 року. Потім Хеліф стала однією з перших трьох алжирських боксерш, відправлених до Токіо три роки тому, де виграла свій перший бій, але програла другій майбутній золотій медалістці Келлі Харрінгтон з Ірландії.

Вона також підвищила свій авторитет, успішно виступивши на наступних двох чемпіонатах світу, і навіть стала національним послом ЮНІСЕФ на початку цього року.

Вибравши золоту медаль на Іграх у Парижі, Іман ще раз на весь світ оголосила, що є жінкою.

Чемпіонка вкотре наголосила, що вона — не чоловік

"Я жінка, як і будь-яка інша жінка. Я народилася жінкою, я жила жінкою, я змагалася як жінка. У цьому немає жодних сумнівів", — наголосила Хеліф.

Срібло Хеліф на чемпіонаті світу в Стамбулі та золото на Середземноморських іграх, літо 2022

Пол Іман підтвердив і її батько. В інтерв'ю Reuters Амар Хеліф ще до завершення Олімпіади 2024 року сказав, що пишається своєю донькою і підтримує її у завоюванні медалі для всього Алжиру:

"Мати таку доньку — це честь, тому що вона чемпіонка, вона зробила мені честь, і я підтримую її, і я сподіваюся, що вона отримає медаль у Парижі. Іман — маленька дівчинка, яка любить спорт із шести років".

Він показав журналістам свідоцтво про народження доньки, в якому вказано її день народження і стать.

Амар Хеліф показує свідоцтво Іман про народження
Фото: Скрін відео

"Це наш офіційний сімейний документ від 2 травня 1999 року, Іман Хеліф, жіночої статі. Тут написано, ви можете це прочитати, цей документ не бреше", — наголосив чоловік.

Батько Іман Хеліф пишається своєю донькою

Глава МОК Томас Бах також ЗМІ запевнив, що Хеліф та її колега з Тайваню Лінь Юй-тін — жінки за народженням і за паспортом.

"У нас є дві боксерки, які народилися жінками, були виховані як жінки, мають паспорт жінок і багато років виступали як жінки. Це чітке визначення жінки. Ніколи не було жодних сумнівів у тому, що вони жінки", — цитує його AP.

Глава МОК підтвердив, що Іман Хеліф і Лінь Юй-тін мають повне право виступати в жіночих видах спорту

Чи можливий транс-перехід в Алжирі

На тлі скандалу, що вибухнув навколо гендеру навколо Іман Хеліф, колишній репортер Hill Reporter Брайан Крассенштейн навів ще один аргумент того, що спортсменка в принципі не могла змінити стать. Вона з Алжиру, мусульманської країни, а там, пише в Х Брайан, трансперехід неможливий:

"Факти: Геліф не трансгендер і не транссексуал. Хеліф — біологічна жінка. В Алжирі, країні, яку представляє Хеліф, трансгендерна ідентичність заборонена, як і зміна статі або гендеру, а також медичне або гормональне лікування для переходу в іншу стать", — ідеться в його твіті.

За даними Міжнародної асоціації лесбіянок, геїв, бісексуалів, трансґендерів та інтерсексуалів (ILGA), 1966 року Алжир ухвалив поправку до Кримінального кодексу, що забороняє гомосексуальність. Кримінальний кодекс 1966 року, ухвалений незабаром після здобуття незалежності, залишається чинним і донині і є основним кримінальним законом Алжиру, уточнює Human Dignity Trust. У 2017 році Алжир відхилив конкретну рекомендацію "припинити арешти людей за одностатеві стосунки" в третьому циклі Універсального періодичного огляду в Раді ООН з прав людини.

Згідно зі статтею 333 КК, у країні під забороною одностатеві шлюби, але дозволено втручання щодо неповнолітніх інтерсексуалів, тобто підлітків, які не визначилися з гендерною ідентичністю. Закон також накладає великі штрафи та кримінальні покарання на членів або лідерів неформальних об'єднань, які можуть визнавати або пропагувати існування людей з іншою гендерною ідентичністю або сексуальною орієнтацією. У ЗМІ там дотримуються принципів ісламу, який дотримується традиційної відмінності тільки двох біологічних видів — чоловіка і жінки.

Закон свідчить, що будь-яка особа, яка вчиняє публічну образу скромності, карається тюремним ув'язненням на строк від двох місяців до двох років і штрафом від 500 до двох тисяч динарів.

"Коли публічна образа скромності являє собою протиприродну дію з особою тієї самої статі, покаранням є тюремне ув'язнення на строк від шести місяців до трьох років і штраф від 1000 до 10 000динарів", — йдеться в КК Алжиру.

Закон, що забороняє гомосексуальність, ухвалили в Алжирі 1966 року

Представники ЛГБТ-спільноти піддаються санкціям і зараз. Як приклад ILGA наводить випадок у березні 2023 року, коли "незазначену кількість людей" було заарештовано на півночі Алжиру за практику "магії, чаклунства і гомосексуалізму" у квартирі. Після скарг членів громади влада провела там обшук, знайшовши презервативи і ритуальні талісмани як докази. Пізніше затриманих відпустили, проте невідомо, чи висували їм якісь звинувачення.

За інформацією Human Dignity Trust, у вересні 2023 року судова поліція Департаменту державної безпеки Айн-Темушента заарештувала чоловіка за нібито пропаганду гомосексуалізму в мережі. Суд засудив його до 18 місяців тюремного ув'язнення і штрафу в розмірі 10 тисяч алжирських динарів.

Іман Геліф проти кібербулінгу: нова битва

Ставши золотою чемпіонкою Олімпіади 2024, Іман Хеліф сповнена рішучості розібратися з тими, хто піднімав проти неї хвилю хейту в Інтернеті. Джоан Роулінг та Ілон Маск були названі в позові чемпіонки, поданому від її імені французькій владі у зв'язку з передбачуваними "актами посиленого кіберпереслідування" проти неї.

Набіль Буді, паризький адвокат Хеліф, підтвердив виданню Variety, що обидві постаті були згадані в тексті скарги, надісланої до Центру по боротьбі з інтернет-ненавистю при паризькій прокуратурі.

Зі свого боку прокуратура Парижа відзвітувала, що отримала скаргу, подану Хеліф, і оголосила про початок розслідування. У відомстві заявили, що 13 серпня Національний центр по боротьбі з інтернет-ненавистю з Центральним управлінням по боротьбі зі злочинами проти людяності та злочинами на ґрунті ненависті для проведення розслідування за фактами кіберпереслідувань, публічних образ і підбурювання до дискримінації через стать і походження.

Раніше Фокус писав, що загрожує Ілону Маску і Джоан Роулінг після позову Іман Хеліф.

Теги за темою
Бокс
Джерело матеріала
loader
loader