Тривала посуха і проливні дощі, що послідували за нею, майже зруйнували об'єкт культурної спадщини.
Зміна клімату наражає на небезпеку об'єкти культурної спадщини по всьому світу. Нещодавно унікальна піраміда в Мексиці постраждала через проливні дощі, пише Science Alert.
Стародавня 15-метрова піраміда, яка розташовується в штаті Мічоакан, обвалилася під багатоденною зливою. Особливо постраждала південна стіна піраміди, яка обсипалася на купу уламків.
За словами експертів, цю піраміду колись вважали найкраще збереженою пам'яткою цивілізації Мічоакан. Піраміда розташована на території археологічної пам'ятки Іхуатціо, де розташовується ще одна піраміда, вежа і кілька стародавніх гробниць.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Корінні народи Мексики вперше заселили це місце 1100 років тому, вони говорили мовою науатль. Пізніше це місце стало столицею народу пурепеча — єдиної імперії, яку ацтеки так і не змогли завоювати. Представники цієї культури живуть у Мексиці досі.
У Національному інституті антропології та історії Мексики (INAH) заявили, що безперервна злива пошкодила в піраміді щонайменше шість її сходинок, включно із зовнішньою стіною, центром і підпірною стіною.
У середині літа в Північній півкулі почалися сильні зливи та грози, зокрема й на території Мексики. Тривалий період дощів настав після найсильнішої за останні 30 років посухи. У цей період було настільки мало дощів, що кілька озер повністю пересохли.
"Рекордна спека, яка була зафіксована в регіоні, а також посуха, яка настала потім, сприяли появі тріщин у піраміді. Пізніше через тріщини, що утворилися, вода почала просочуватися у внутрішню частину доіспанської будівлі", — йдеться в заяві INAH.
З цього моменту обвалення стародавньої піраміди стало практично неминучим. Мексиканські чиновники збираються відновити об'єкт культурної спадщини.
Але екстремальні погодні умови та підвищення рівня моря, спричинені зміною клімату, продовжують нести загрозу і для інших важливих об'єктів. Приміром, стародавні наскельні малюнки в Океанії поступово стираються через зміну клімату.
Останній живий представник племені пурепеча Таріакуїр Альварес заявив, що його предки назвали б руйнування піраміди в Іхуатціо "поганою ознакою".
Альварес також додав, що перед тим, як до Мексики прийшли іноземні завойовники, сталося щось подібне. За його словами, тоді боги були незадоволені.
Нагадаємо, який народ першим почав зводити піраміди. Коли ми чуємо слово "піраміди", наші думки одразу повертаються до Єгипту, проте піраміди розкидані по всьому світу: Америці, Європі, Азії та Індії.