Нове дослідження вказує, що об’єкт, який спричинив вимирання динозаврів 66 мільйонів років тому, був рідкісним типом астероїда з далеких куточків Сонячної системи.
Група науковців під керівництвом Маріо Фішера-Годде з Кельнського університету дослідила ізотопний склад рутенію в породах, які утворилися після падіння астероїда. Рутеній — це рідкісний метал, який майже відсутній у земній корі, оскільки більша його частина зосереджена в ядрі планети. Однак він відносно поширений у космічних породах. Учені проаналізували зразки з п’яти різних місць Європи, де виявили сліди катастрофи.
Дослідники порівняли отримані дані з ізотопними співвідношеннями в метеоритах та породах, утворених унаслідок інших великих зіткнень за останні 541 мільйон років. Результати показали, що «вбивця динозаврів» належав до рідкісного типу С-астероїдів, які формуються за орбітою Юпітера.
На відміну від поширеної думки, об’єкт виявився не кометою, а саме астероїдом. Це відкриття має важливе значення для розроблення стратегій захисту Землі від космічних загроз. С-астероїди можуть потрапити на орбіту навколо внутрішньої частини Сонячної системи, що дає нам шанс виявити та відхилити їх. Однак є ризик, що такий об’єкт може з’явитися несподівано, залишивши нам лише кілька місяців на реагування.
Цікаво, що більшість великих зіткнень після формування Сонячної системи спричинили астероїди S-типу. Вони легше піддаються виявленню, що збільшує наші шанси на запобігання катастрофі. Попередні дослідження припускали, що динозаврів знищила комета, але нові дані спростовують цю теорію.
Результати дослідження опубліковані в журналі Science.
Джерело: Iflscience