Щось у Патагонії малює яскраві візерунки на поверхні океану: вчені закарбували малюнок із космосу
Щось у Патагонії малює яскраві візерунки на поверхні океану: вчені закарбували малюнок із космосу

Щось у Патагонії малює яскраві візерунки на поверхні океану: вчені закарбували малюнок із космосу

На супутниковому знімку показано гігантські різнокольорові "квіти", які вчені спостерігають із супутника, що кружляють біля берегів Аргентини.

Океан покриває понад 70% поверхні планети і є домівкою для неймовірної кількості живих організмів. Але попри все це, океан все ще є надзвичайно маловивченим — здебільшого через свою глибину та неосяжність. Технології, що розвиваються, втім, дають змогу вченим використовувати супутники для спостереження за тією чи іншою ділянкою океану, пише Live Science.

Дослідники показали знімок, зроблений супутником ще 2014 року. На кадрі зображено гігантське багатобарвне цвітіння фітопланктону, що кружляє біля берегів Аргентини. Спочатку вчені не знали, що саме створює дивовижні яскраві візерунки, але пізніше дослідження показало, що це масові спалахи цвітіння водоростей. На жаль, учені вважають, що в майбутньому подібні події стануть менш імовірними через антропогенну зміну клімату.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Блискуче цвітіння спостерігалося в період з листопада 2014 по березень 2015 року біля східного узбережжя Чубут (Аргентина). Відомо, що воно відбулося на ділянці південної частини Атлантичного океану, відомій як Патагонський шельфовий розлом. Коли було зроблено цю фотографію, брижі водоростей розтягнулися більш ніж на 1600 кілометрів.

Відомо, що патагонський шельфовий розлом є однією з найродючіших точок фітопланктону у світі. Навесні та влітку в Південній півкулі поєднання пилу з материка, багатих на залізо океанських течій і підйому холодних вод із глибин моря забезпечує ідеальну суміш поживних речовин і умов для росту та розмноження фітопланктону.

На цьому малюнку показано, як цвітіння фітопланктону зростає в Патагонському шельфовому розломі навесні та влітку в Південній півкулі. Верхній ряд зображень показує зміни в поширеності хлорофілу, а нижній ряд показує зміни в рівнях органічного вуглецю
Фото: Guinder

Закручені спіралі, які ми бачимо на знімку, спричинені спіральними океанськими течіями, також відомими як вири. Водночас товстіші лінії водоростей, ймовірно, є результатом горизонтального змішування, де стикаються ділянки теплої та холодної води.

Дослідники зазначають, що на супутниковому знімку зображено два основні типи фітопланктону:

  • кокколітофориди — група водоростей, що оточують себе бронею з карбонату кальцію (утворюють світлі аквамаринові завитки);
  • діатомові водорості — темніші зелені плями, що є сумішшю динофлагеллятів та інших видів, які багаті фотосинтетичним пігментом хлорофілом.

Попередні дослідження вже показали, що квітучі водорості забезпечують достатньо їжі для підтримки великої кількості морського життя, а також допомагають видаляти великі обсяги вуглекислого газу з атмосфери за допомогою фотосинтезу. На жаль, ці екологічні переваги сьогодні опинилися під загрозою через прихований побічний ефект антропологічної зміни клімату, а саме — закислення океану.

Раніше Фокус писав про те, що вчені створили детальну карту морського дна найбільшого морського каньйону.

Теги за темою
Космос дослідження вчені
Джерело матеріала
loader