Сьогодні українці можуть розраховувати на матеріальну допомогу не тільки в рамках державних програм, а й через спеціальні проєкти міжнародних організацій. Крім того, пенсіонерам пообіцяли виплати до Дня Незалежності. Фокус дослідив детально.
З моменту початку повномасштабної війни в Україні діє безліч програм, спрямованих на фінансову підтримку різних груп населення. Ці програми реалізуються міжнародними організаціями, фондами та представництвами іноземних держав. Фокусзібрав усі відомі програми, які надають допомогу українцям та умови отримання допомоги.
Виплати до Дня Незалежності-2024 від пенсіонерів — як отримати
За даними ПФУ, пенсіонери, які мають право на одноразову виплату до Дня Незалежності-2024, отримують її в серпні одночасно з пенсією.
До серпневих виплатних документів включено суми для одноразової допомоги до Дня Незалежності, призначені для більш ніж 471 тисячі пенсіонерів. Кошти для виплати допомоги військовослужбовцям та іншим особам, які належать до ветеранів війни, які перебувають на службі та не є пенсіонерами, Пенсійний фонд України переказує на рахунки військових частин, установ та організацій, де ці особи проходять службу, на підставі поданих заявок.
Для інших осіб, які мають право на разову грошову виплату, але не є пенсіонерами і не перебувають на службі, допомогу надають на підставі їхніх звернень до органів Пенсійного фонду України. Для отримання виплати необхідно надати документи, що підтверджують право на неї, а також інформацію про поточний рахунок, відкритий на ім'я заявника в уповноваженому банку.
Важливо Соціальна пенсія в Україні: що це за виплати і хто може їх отриматиРазова грошова виплата до Дня Незалежності України передбачена в розмірах від 450 до 3100 грн, а саме:
- 450 грн — учасникам війни та колишнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, яких було насильно вивезено на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога;
- 650 грн — членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, статус яким установлено згідно з п. 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге;
- 1000 грн — учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їхніх батьків;
- 3100 грн — особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.
Особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин належить:
- I групи — 3100 грн;
- II групи — 2900 грн;
- III групи — 2700 грн.
Подати заявку/заяву на разову грошову виплату до Дня Незалежності України можна до 1 жовтня 2024 року.
Виплати ВПО-2024 — кому продовжать платити допомогу
За словами віцепрем'єр-міністерки — міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук, на рівні уряду було вирішено продовжити виплати для внутрішньо переміщених осіб ще на півроку, починаючи з 1 вересня. Це означає, що у вересні продовжать отримувати допомогу ті ВПО, яким її було призначено автоматично, а також ті, чиї заявки на продовження виплат було схвалено.
Так, з 1 вересня 2024 року продовжити на півроку виплати людям із числа ВПО, які їх до цього отримували.
"Було ухвалено рішення на урядовому рівні, що виплати ВПО будуть продовжені тим категоріям, які їх зараз отримують. Йдеться про 1,5 млн осіб. Також ми звернулися до Міністерства соціальної політики з проханням розширити коло отримувачів цієї допомоги. Наразі очікуємо від них відповідь", — наголосила віце-прем'єр.
Крім того, міністр реінтеграції уточнила, що внутрішньо переміщені особи, чиї діти з нового навчального року навчатимуться в онлайн-форматі, збережуть право на виплати, якщо вони вже отримують їх згідно із законодавством.
"До мене звертаються люди з числа ВПО, які скаржаться на те, що деякі представники місцевої влади погрожують позбавити їх виплат, якщо діти не навчатимуться в офлайн-режимі з 1 вересня. Це неправда, ніхто не має права позбавити виплат тільки за те, що діти не навчатимуться в очному режимі. Тому хочу заспокоїти мам, які хвилюються з цього приводу", — сказала Верещук.
Допомога для громадян, які проживають в Україні та мають статус внутрішньо переміщених осіб, становить:
- для осіб з інвалідністю та дітей — 3000 грн;
- для інших осіб — 2000 грн.
Отримувати гроші можна 15-го і 28-го числа кожного місяця.
Грошова підтримка для українців — хто надає допомогу
Допомога від УВКБ ООН (UNHCR)
Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) надасть Україні $30 млн, завдяки яким жителі дев'яти прифронтових областей зможуть отримати одноразову допомогу в розмірі 21 тис. грн для закупівлі твердого побутового палива, повідомило Міністерство реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Загальний бюджет програми становить 30 мільйонів доларів, і вона націлена на допомогу вразливим домогосподарствам у Сумській, Харківській, Херсонській, Луганській, Донецькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській та Чернігівській областях. Пріоритет буде віддано домогосподарствам, що знаходяться в радіусі 10 кілометрів від лінії зіткнення або кордону з Російською Федерацією.
Документ підписали віцепрем'єр-міністерка України Ірина Верещук і представниця УВКБ ООН в Україні Кароліна Ліндхольм Біллінг.
Пріоритетну допомогу отримують люди, які постраждали внаслідок воєнних дій, а саме:
- ВПО, з моменту переміщення яких минуло 6 місяців;
- люди, які повернулися в Україну після вимушеного переміщення в іншу країну через військові дії;
- люди, які повернулися до своїх місць постійного проживання після вимушеного переміщення в іншу область через військові дії від 24 лютого 2022 року.
Розмір виплати становить 3 600 грн на кожного члена домогосподарства і діє протягом 3 місяців.
Детальні критерії вразливості для ключових груп населення можна знайти на сайті.
ЮНІСЕФ — Представництво дитячого фонду ООН в Україні
Наразі допомога надається сім'ям із вразливих груп, які зобов'язані евакуюватися з прифронтових населених пунктів Харківської та Сумської областей. Після евакуації вони зможуть отримати виплату в розмірі 10 800 грн на кожного члена сім'ї. Таким чином, сім'я з п'яти осіб може розраховувати на фінансову допомогу в розмірі 54 000 грн.
Виплати здійснюватимуться таким категоріям родин із дітьми, які з 1 травня 2024 року підлягають обов'язковій евакуації, а до евакуації проживали на території Сумщини та Харківщини і належали до однієї або кількох таких категорій (отримували відповідні виплати від Мінсоцполітики):
- у складі сім'ї є особа або дитина з інвалідністю до 18 років;
- сім'я є багатодітною з дітьми до 18 років;
- дітей виховує одинока мати/одинокий батько;
- сім'я з дітьми віком до 18 років є малозабезпеченою.
Грошова допомога від БФ "Право на захист"
Виплати від благодійного фонду "Право на захист" доступні для таких категорій:
- вимушено переміщені з 24 лютого 2022 року особи, які проживають у Дніпропетровській, Запорізькій, Одеській або Харківській областях;
- постраждалі від воєнних дій у Дніпропетровській, Запорізькій, Одеській або Харківській областях, які:
- мають пошкоджене або зруйноване внаслідок воєнних дій житло;
- з 24 лютого 2022 року отримали поранення внаслідок воєнних дій, але не брали участі в оборонних заходах.
Детально про критерії, яким необхідно відповідати для отримання виплат, можна дізнатися на сайті фонду.
Розмір грошової допомоги становить 3600 грн на місяць на одного члена сім'ї. Виплату надають протягом 3 місяців, тобто сумарно сума допомоги становить 10 800 грн.
Допомога від БФ "Право на захист" за підтримки Peace Winds Japan
Грошову допомогу можуть отримати особи, які не отримували виплати від БФ "Право на захист" і міжнародних організацій за останні три місяці і мають дохід нижче 6318 грн на кожного члена сім'ї.
Виплати доступні таким категоріям:
- особи або домогосподарства, які перебувають у районах воєнних дій у межах Запорізької області протягом останніх 4 місяців;
- особи або домогосподарства, вимушено переміщені до Запорізької області понад 30 днів тому.
Протягом трьох місяців кожен член домогосподарства може отримувати по 3600 грн на місяць, що загалом становить 10 800 грн за весь період.
Всесвітня продовольча програма ООН (ВПП ООН)
Цю фінансову підтримку можуть отримати пенсіонери, які живуть у зонах активних або потенційних бойових дій. Сума виплати становить різницю між 3250 грн і поточною пенсією пенсіонера, який відповідає всім критеріям.
Грошова допомога Карітас
Карітас надає фінансову підтримку для задоволення основних або медичних потреб людей із вразливих груп, які мешкають у населених пунктах Донецької та Запорізької областей із населенням до 5000 осіб, розташованих на відстані від 0 до 50 км від лінії фронту.
Допомога може складатися з виплат у розмірі 10 800 грн на три місяці для однієї людини на покриття основних потреб і 6 600 грн на три місяці для медичних потреб. Ці кошти можна використовувати на купівлю ліків, медичного обладнання, а також на діагностику, лікування та реабілітацію. Реєстрацію для отримання цієї допомоги здійснюють співробітники представництв Карітасу в Запорізькій і Донецькій областях.
Для того, щоб отримати підтримку, необхідно заповнити заявку за цим посиланням.
Нагадаємо, розмір виплат для внутрішньо переміщених осіб становить 2 тисячі гривень на місяць на дорослого і 3 тисячі гривень на дитину або людину з інвалідністю.
Також Фокус писав про те, що якщо людина не відповідає критеріям, за яких надається допомога, її можуть скасувати, а вже виплачені гроші вимагати повернути державі.