Франція може втратити контроль над Новою Каледонією через вплив Китаю - ЗМІ
Франція може втратити контроль над Новою Каледонією через вплив Китаю - ЗМІ

Франція може втратити контроль над Новою Каледонією через вплив Китаю - ЗМІ

Прагнення Нової Каледонії до незалежності від Франції ризикує закріпити стратегічний вплив Китаю в південній частині Тихоокеанського регіону, йдеться в новому дослідженні австралійського аналітичного центру, пише Politico.

Згідно з новою статтею "Коли Китай стукає у двері Нової Каледонії", опублікованою Австралійським інститутом стратегічної політики, якщо Франція втратить контроль над територією, це стане значним ударом по присутності Заходу в південній частині Тихого океану, тоді як Пекін отримає вигоду.

"Нова Каледонія представляє особливий інтерес для Китаю, оскільки це стратегічно важлива територія для Франції, Австралії, Нової Зеландії й США", - зазначає професор Кентерберійського університету в Новій Зеландії та автор статті Енн-Марі Брейді.

За її словами, узгоджений перехід Нової Каледонії до більшої автономії повинен включати обговорення того, як територія буде захищати себе від зовнішніх загроз, а також інших ризиків для безпеки.

"Франція і Нова Каледонія повинні знайти спосіб управляти ризиками, а також можливостями взаємодії з Китаєм", - додала дослідниця.

Наразі військова присутність Парижа в Новій Каледонії, а також у Французькій Полінезії є визначальною рисою впливу Франції в Індо-Тихоокеанському регіоні. Китай, з іншого боку, претендує на більшу роль у південній частині Тихого океану, що спонукає США реагувати й посилювати дипломатичну активність.

"Французькі військові активи є одним із факторів, що стоять на шляху Китаю до зміни балансу сил в Індо-Тихоокеанському регіоні, зокрема, в південній частині Тихого океану. Якщо Франція втратить будь-яку зі своїх тихоокеанських територій і доступ до величезного морського простору, який вони забезпечують, її глобальний вплив і статус значно знизяться. Така ситуація відповідала б інтересам Китаю і Росії", - вважає Брейді.

У статті також підкреслюється повільний прогрес Пекіна у впливі на суспільство Нової Каледонії, частково завдяки Франції. Найяскравішим прикладом, згідно з дослідженням Брейді, стало рішення Парижа накласти вето на китайську пропозицію щодо контролю над нікелевою шахтою в Новій Каледонії в 2019 році. Нікель становить основну частину експорту острівної території.

Однак, попри зусилля Франції обмежити китайські інвестиції у видобуток нікелю в Новій Каледонії, Пекін досяг своєї мети — розширити доступ до нікелю на острівній території, зазначає Брейді, додавши, що Китай значно посилив свою роль у новокаледонській економіці. До 2022 року 62,3% всього експорту з Нової Каледонії, більшість якого складали корисні копалини, йшло до Китаю.

Нова Каледонія є особливим адміністративно-територіальним утворенням у складі Франції, розташованим у Тихому океані. Французьку територію охопили заворушення на початку цього року після того, як Париж спробував запровадити виборчу реформу. Запропоновані зміни були розкритиковані як спроба зірвати рух за незалежність території, президент Франції Еммануель Макрон у травні здійснив візит на архіпелаг, щоб стабілізувати ситуацію.

Нова Каледонія голосувала проти незалежності від Франції у 2018, 2020 і 2021 роках на трьох референдумах, узгоджених між Парижем і Нумеа, але місцевий опір французькому правлінню залишився.

Джерело: ZN.UA

Теги за темою
Франція
Джерело матеріала
loader