Для багатьох з нас дитячі спогади пов'язані з казками, іграми, дружбою та безтурботністю. Однак, для тих, хто виріс у Радянському Союзі, ці спогади мають особливий відтінок.
Дитячі садки у СРСР мали свою специфічну атмосферу, яку неможливо порівняти з сучасними закладами для дошкільнят. Про деякі дивні правила та нововведення читайте в матеріалі OBOZ.UA.
Сон на вулиці
Іншою практикою був сон на свіжому повітрі, незалежно від пори року. З перших років існування Радянського Союзу туберкульоз став серйозною загрозою для здоров'я населення, тому країна вжила радикальних заходів для боротьби з ним. Одним із них було загартування дітей.
Взимку дітей одягали в теплі ковдри та пуховики або купували спеціальні спальні мішки, а влітку — забезпечували легкими ковдрами та розміщували на ліжечках просто неба. Однак із часом ці практики почали втрачати популярність. До 70-х років дитячі садки СРСР відмовилися від зимового сну на вулиці, хоча тихий час на свіжому повітрі влітку зберігався аж до 90-х років.
Кварцування
Однією з найбільш характерних рис дитячих садків у СРСР було кварцування — регулярне опромінення приміщень кварцовими лампами з метою дезінфекції. Вважалося, що таким чином можна знищити всі шкідливі бактерії та віруси, забезпечити здоров'я дітей і захистити їх від рахіту.
Для цієї процедури у дитячих садках відводилася спеціальна кімната. Кожній дитині видавалися спеціальні окуляри та роздягали їх до білизни. Після цього вони вставали в коло та 10-15 хв перебували під опроміненням.
Висаджування на горщик
Ще одним яскравим аспектом радянських дитячих садків було висаджування дітей на горщик, яке не забезпечувало жодної зручності та приватності. Для молодших груп існували чіткі правила, коли і скільки разів на день дітям потрібно ходити до туалету. Тому нерідко нянечки саджали всіх дітей на холодні металеві каструлі одночасно.
П'ятиденка
Поява дитячих садків із режимом "п'ятиденки" стала справжнім порятунком для багатьох працюючих батьків, які не мали змоги щодня забирати своїх дітей додому. Такий формат, в якому дитячі садки брали малюків на тиждень, з понеділка по п'ятницю, був введений у 60-х роках. Проте для самих дітей цей режим став серйозним випробуванням, адже 7 днів без батьків було для дошкільнят величезним терміном.
У 90-х роках така практика майже зникла, а сучасні психологи одностайно сходяться на думці, що "п'ятиденка" була надто травматичною для маленьких дітей
Поїздки на дачу
Особливо запам'яталися дітям колективні літні поїздки на дачу, які організовували дитячі садки у теплу пору року. Це були справжні пригоди для малюків, які вирушали за місто разом з вихователями. Вони проводили там весь теплий сезон на свіжому повітрі, далеко від міської метушні, але як і у випадку з "п'ятиденкою", відсутність батьків поруч протягом тривалого часу залишала свій слід на психіці дітей.
Раніше OBOZ.UA розповідав, яких кривавих маніяків виростив СРСР.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.