Під судом за будівництво оборонних споруд. Власники "Ковальської" та фірми повʼязані з ОПЗЖ
Під судом за будівництво оборонних споруд. Власники "Ковальської" та фірми повʼязані з ОПЗЖ

Під судом за будівництво оборонних споруд. Власники "Ковальської" та фірми повʼязані з ОПЗЖ

Після війни вся будівна сфера буде працювати на відбудову. Але зараз першочергове завдання – допомагати обороноздатності. І можливості для цього у будівельників є. Держава виділяє достатньо коштів на будівництво фортифікаційних та оборонних споруд. Та не всі підрядники виконують роботу відповідально. Результат – кримінальні справи та, як факт, перешкоджання діяльності збройних сил і зниження обороноздатності країни.

І, на жаль, такі випадки непоодинокі. OBOZ.UA зібрав найрезонансніші з них, відомості про які внесено до судового реєстру.

Власники "Ковальської" в Чернігівській області

Служба безпеки України підозрює чиновників Чернігівської обласної державної адміністрації та низку приватних фірм у "перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України в особливий період". " 2023 році з державного бюджету область отримала 363 млн грн для будівництва військових інженерних і фортифікаційних споруд.

Роботи по захисту кордону від можливого наступу мали закінчити до 31 грудня 2023. Проте вони не були виконані у повному обсязі. Та й до того, що таки було зроблено, у правоохоронних органів виникли питання.

За документами, на укріплення витратили 200 мільйонів гривень. Проте в СБУ вважають, що обсяг робіт завищили штучно, а якість споруд не відповідає технічним умовам.

У відповідному провадженні, поміж інших, згадується чернігівське АТ "Будіндустрія". За даними сервісу YouControl, основними акціонерами цієї компанії є Олександр Сергійович та Сергій Олександрович Пилипенки. Ці ж імена фігурують також серед співвласників "Промислово-Будівельної групи "Ковальська".

"У діях посадових осіб Чернігівської ОДА, ДП "УкрСіверБуд" ЗАТ "ДСК" та АТ "Будіндустрія" вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст. 114-1 КК України", - зазначається в матеріалах справи.

Фігурантів провадження підозрюють у "перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань". Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років. Наразі розслідування триває.

Син "регіонала" з Чернівців

У Сумській області на початку 2024 на будівництво 21 військової інженерно-технічної і фортифікаційної споруди та 16 оборонних рубежів виділили 700 млн грн. Декілька фірм отримали 70% передплати. Представники Міноборони неодноразово вказували підрядникам на недоліки, проте їх виправлення так і не дочекалися. Натомість будівництво фортифікацій тривало. З часом на це звернули увагу і детективи НАБУ.

За версією слідства, на укріпленні північних кордонів у межах Сумщини деякі з залучених до процесу особи вирішили підзаробити: слідчі кажуть про реалізацію схеми заволодіння державними коштами, до якої, підозрюють детективи, можуть бути причетні як низка приватних компаній, так і деякі посадовці Сумської ОВА.

Зокрема, у матеріалах слідства згадується компанія "Будмонтажсервіс 1", яка бере участь у зведенні захисних споруд на Сумщині. Її власником зазначений киянин Андрій Гандзюк. Раніше у реєстрах серед співзасновників цієї компанії згадувалися також Алла Гандзюк та екс-депутат Чернівецької облради з Партії регіонів Олександр Гандзюк.

Цікаво, що цій компанії ще з 2018 року досить серйозно щастило у тендерах: вона вказана як переможець у 69 закупівлях на Prozorro, та підписала 64 договори на понад 1,3 млрд грн.

Значну частину закупівель, у яких виграла "Будмонтажсервіс 1", оголошував "Київзеленбуд". Вона ж, за даними порталу "Наші гроші", фігурує у низці кримінальних справ щодо парків цього комунального підприємства у столиці.

Під судом за будівництво оборонних споруд. Власники "Ковальської" та фірми повʼязані з ОПЗЖ

На Харківщині – зв’язки з проросійською ОПЗЖ

На Харківському напрямку, де країна-агресор намагається прорвати нашу оборону, правоохоронці виявили неякісні оборонні споруди: засипані траншеї, підвалені конструкції, наявність тріщини та отворів. Одна з фірм, яка на замовлення Харківської ОДА постачала деревину для фортифікації, має назву "Проектний альянс".

З "Проектним альянсом" укладено 81 договір на 687,4 млн грн, з’ясував Харківський антикорупційний центр:

"Власники – колишній чиновник Харківської ОДА та депутат міськради Андрій Колос та Олександр Сорочинський. Ще на початку 2023 року, коли компанія вже почала активно отримувати підряди від ОВА, серед засновників був Ігор Рожков", - пише ХАЦ.

Журналісти додали, що людина з таким ім’ям є і в російських реєстрах: там повний тезка Рожкова зазначений засновником кількох російських фірм.

Під судом за будівництво оборонних споруд. Власники "Ковальської" та фірми повʼязані з ОПЗЖ

"Родина Рожкова, куди входить і Микита Рожков – депутат Харківської райради, обраний від забороненої нині "ОПЗЖ", активно вела бізнес в рф. Власне, саме після того, як інформація про можливий "російський слід" Рожкових стала публічною, перелік власників "Проектного альянсу" змінився", - пишуть розслідувачі.

Під судом за будівництво оборонних споруд. Власники "Ковальської" та фірми повʼязані з ОПЗЖ

Суди тривають

Розгляд цих та багатьох інших справ, в яких чиновники та власники будівельних компаній, імовірно, намагаються нажитися на будівництві фортифікаційних споруд, триває. Яким буде результат розслідувань та відкритих кримінальних проваджень, покаже час. Але сам факт, що такі справи є, викликає чимало питань до підбору підрядників як державними органами, так і місцевими адміністраціями.

Джерело матеріала
loader