Стародавнє місто Мітла, друга найважливіша археологічна пам'ятка штаті Оахака, є унікальним місцем поєднання двох стародавніх культур Мезоамерики. Тепер ученим вдалося виявити, чому воно занепало.
У нещодавньому дослідженні вчені виявили, що значний сейсмічний зсув, ймовірно, поглинув стародавнє мезоамериканське поселення Мітла, ключове археологічне місце в мексиканській долині Оахака. Це місце, назва якого на мові науатль означає "місце мертвих" або "підземний світ", слугувало елітним поховальним комплексом приблизно між 100 і 650 роками нашої ери, пише HeritageDaily.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Спочатку будучи великим релігійним центром для народу сапотеків, Мітла пізніше потрапила під вплив цивілізації міштеків близько 1000 року нашої ери, що призвело до унікального поєднання архітектурних стилів, які відображають обидві культури. Його сапотекська назва Lyobaa, що означає "місце відпочинку".
Нові дані, опубліковані групою дослідників з Національного інституту антропології та історії, Національного автономного університету Мексики та асоціації ARX Project, вказують на те, що Мітлу могло поховати під землею внаслідок потужного зсуву, спричиненого сейсмічною активністю у XV столітті.
Група науковців провела детальне геофізичне дослідження з використанням георадара в поєднанні з сейсмічними записами для аналізу коливань ґрунту в регіоні. Цей аналіз виявив, що надра в районі Мітли містять нерівномірні шари, що складаються з відкладень і матеріалів, принесених під час потужного зсуву ґрунту.
Представник дослідницького проєкту пояснив, що розуміння сейсмічних умов у регіоні має вирішальне значення для оцінки ризику для історичних споруд у Мітлі. Район розташований у сейсмічно активній долині Тлаколула, біля підніжжя Сьєрра-Норте.
Геологічні дані узгоджуються з попередніми дослідженнями геолога Віктора Уго Гардуньо Монроя, який припустив, що поселення було поховане під кам'яними лавинами в період приблизно з 900 по 1520 рік нашої ери.
Цілком імовірно, що землетрус магнітудою 6 або 7 балів у 1495 році нашої ери, про який згадується в Кодексі Телеріано-Ременсіс, спричинив зсув ґрунту. Ця катастрофічна подія могла сприяти занепаду і частковому покиданню Мітли незадовго до прибуття іспанських колонізаторів.
Раніше Фокус писав про те, як житель німецького Клотцову випадково зробив важливе археологічне відкриття. Чоловік знайшов кам’яну плиту із зображенням історичної постаті — єпископа Отто Бамберзького.
Також ми розповідали про унікальний скарб, знайдений у Німеччині. Його виявив житель невеличкого містечка на власному подвір'ї.