У Туреччині під час розкопок у Караган-Тепе археологи розкопали стародавнє зображення дикого осла. Ця знахідка датується епохою неоліту і є важливим джерелом знань про минуле регіону.
У Південно-Східній Туреччині під час нещодавніх розкопок археологи виявили різьблення на камені із зображенням фігури дикого осла. Це відкриття відбулося в Караган-Тепе, неолітичному місці, яке є частиною більшого регіону Таш-Тепелер, відомого своїми стародавніми спорудами та артефактами, пише Arkeonews.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Розташована приблизно за 37 кілометрів на південний схід від Гебеклі-Тепе, Караган-Тепе є частиною поточного археологічного проєкту, спрямованого на дослідження регіону Таш-Тепелер. Ця місцевість відома своїми численними пам'ятками з Т-подібними стовпами, подібними до тих, що вперше виявили в Гебеклі-Тепе.
Під час розкопок 2024 року в Карахан-Тепе виявлено вже понад 250 таких стовпів, серед останніх знахідок — фігура дикого віслюка. Різьблену фігуру знайшли на камені, який був частиною підлоги споруди.
Професор, доктор Некмі Карул, керівник розкопок у Караган-Тепе, зазначив, що їхня команда активно працює на кількох об'єктах та наголосив, що одна з будівель, яка зараз перебуває на стадії розкопок, має заглиблену підлогу з тиньковим дахом над короткими кам'яними стінами.
Підлога, вимощена великими плоскими каменями, включала точильні камені, і саме на одному з цих каменів виявили малюнок дикого осла. За словами доктора Карула, ця знахідка дає нове розуміння іконографії тварин епохи неоліту і взаємовідносин між людиною і навколишнім середовищем.
Доктор Карул пояснив, що тварин, зображених на малюнках цієї епохи, можна розділити на тих, що демонструють їхню страхітливу природу, які зазвичай зображені на обелісках, і тих, яких зазвичай вживали в їжу, таких як газелі та дикі віслюки. Нещодавно виявлена фігура дикого віслюка, схоже, була поміщена в основу з точильним камінням і вирізана в русі, що свідчить про художню майстерність тогочасних майстрів.
Розкопаним спорудам приблизно 11 000 років, а наявність точильних каменів свідчить про те, що ці приміщення використовувалися для повсякденної діяльності. Відкриття зображень тварин поряд з цими інструментами також вказує на те, що ці будівлі мали символічне значення.
Фігурка дикого осла, розміром близько 20 сантиметрів у довжину, особливо примітна своїм динамічним зображенням, яке, на думку доктора Карула, може бути першим у своєму роді, знайденим у Караган-Тепе. Він також натякнув на можливість виявлення подібних фігурок під час розкопок.
Важливо Єгипет не був першим: стародавній артефакт з Азербайджану переписав історію (фото)У відповідній заяві міністр культури і туризму Туреччини Мехмет Нурі Ерсой виділив важливість Караган-Тепе як ключової неолітичної пам'ятки. Він зазначив, що проект Taş Tepeler продовжує надавати цінну інформацію про світову історію, проливаючи світло на життя ранніх людських цивілізацій.
Раніше Фокус писав про поховання древнього народу алеманів, яке відкопали в Німеччині.
А також ми розповідали про унікальний артефакт, який вчені підняли із затонулого корабля.