Українцям "поміняють" квартири: кого торкнеться і що зроблять із житлом
Українцям "поміняють" квартири: кого торкнеться і що зроблять із житлом

Українцям "поміняють" квартири: кого торкнеться і що зроблять із житлом

Українцям хочуть "міняти" старі квартири на нові.

Як передає "Хвиля", про це розповіла Мінфіну голова Комітету ВР з питань організації державної влади Олена Шуляк ("Слуга народу").

Житлове питання залишається одним із найгостріших в Україні. Багато громадян проживають у старих будинках, які потребують капітального ремонту або навіть знесення. У зв'язку із цим уряд розглядає нові підходи до вирішення житлової проблеми. Одна з ініціатив, що обговорюються, - програма обміну старих квартир на нові.

До сесійної зали Верховної Ради до кінця 2024 року може бути внесено законопроект щодо комплексної реконструкції кварталів старого житлового фонду – для розгляду у другому читанні. Виходячи з нього, під оновлення підпадають як "хрущовки", так і будинки старого фонду. У такий спосіб хочуть вирішити проблему застарілого житлового фонду. У першому читанні документ було прийнято ще у 2022 році.

"Йде підготовка проекту до другого читання, йде складно. Але, сподіваюся, до кінця року ми зможемо подати цей законопроект на друге читання. На той час вже має бути прийнято у першому читанні нову законодавчу рамку про житлову політику (новий Житловий кодекс, – ​​Ред.)", – розповіла Шуляк.

Ціни на оренду квартир
Ціни на оренду квартир

За словами авторів матеріалу, загалом в Україні налічується близько 45,6 тис. будинків старого фонду. А також понад 17 тис. аварійних будинків.

При цьому в проекті закону прописано, що будівлі, які підпадають під оновлення, можуть бути реконструйовані/модернізовані.

Зокрема, у них можуть бути:

  • заміна комунікацій, вікон, інженерного обладнання;
  • утеплення фасадів;
  • створення пристосувань задля забезпечення потреб людей з інвалідністю тощо.

Крім того, не виключається знесення будівель та зведення на їх місці нових будинків.

"Рішення – реконструювати чи зносити – прийматиметься окремо у кожному будинку, враховуючи результати енергетичного аудиту та техніко-економічних розрахунків. При цьому у законопроекті прописано можливість примусового відчуження земельних ділянок у рамках реконструкції мікрорайонів – у разі "громадської необхідності". Якщо власники ділянок будуть проти, вирішуватиме це питання суд", – пояснили аналітики.

Для власників квартир у будинках, що підлягають реконструкції, пропонується кілька варіантів. На час будівельних робіт їм можуть надати тимчасове "маневрене житло". У разі повного знесення будівлі є три основні варіанти:

  • тимчасове переселення мешканців у так званий "стартовий" будинок до завершення будівництва
  • надання постійного житла у вже готовому багатоквартирному будинку
  • Виплата грошової компенсації.

Шуляк наголосила на важливості створення прозорого механізму, який би виключав можливість зловживань, особливо з боку місцевої влади. Вона навела приклад потенційного сценарію, якого слід уникати: "Щоб не було такого, що виселили півкварталу із "хрущовок", людям нічого не дали, не оновили інфраструктуру, і раптом на цьому місці з'являються нові будинки".

Нагадаємо, в якому районі Києва квартири коштують утричі дешевше.

Джерело матеріала
loader
loader