Авіаційна угода між Сербією та Францією: Росія втрачає останні важелі впливу на Белград
Авіаційна угода між Сербією та Францією: Росія втрачає останні важелі впливу на Белград

Авіаційна угода між Сербією та Францією: Росія втрачає останні важелі впливу на Белград

Згідно з повідомленнями інформаційного агентства Reuters, Сербія остаточно відмовляється від закупівлі російських винищувачів та укладає угоду із Францією про купівлю 12 винищувачів Rafale за 2,7 мільярда доларів. Повноцінний контракт передбачає отримання Белградом також запасних деталей та двигунів до літаків.

Сербія приєднується до "до клубу Rafale"

Після церемонії підписання угоди президент Сербії Александар Вучич наголосив, що "Сербія володітиме десятком нових літаків, це суттєво підвищить операційні спроможності нашої армії. Ми раді приєднатися до клубу Rafale". Фактично ця угода стала одним із "найяскравіших" результатів візиту до Белграда президента Франції Еммануеля Макрона, що свідчить про кардинальну зміну безпекової та політичної позиції Сербії та її відхід від співробітництва із Російською Федерацією, яка багато років поспіль була традиційним постачальником озброєнь для Сербії та її геополітичним союзником.

Під час візиту французький президент відзначив, що Європі потрібна сильна й демократична Сербія, а Белград потребує "сильного й суверенного Євросоюзу". Зокрема, за словами Еммануеля Макрона, "обрання Сербією літаків Rafale це – очевидний вибір довготермінового альянсу між нашими двома державами". При цьому сам Вучич не уточнив, коли саме його країна отримає літаки, але на словах запевнив, що не ділитиметься технологіями Rafale із Москвою. "Ми не російські шпигуни, аби передавати їм технології. Ми заплатили за них грошима громадян Сербії".

Сербія має гарантувати, що критична інформація про Rafale не потрапить до Росії

Крім того, повідомляється, що контракт на закупівлю французьких винищувачів, які замінять сербським Військово-Повітряним силам застарілий парк російських МіГ-29, було узгоджено остаточно лише за кілька годин до прильоту Макрона до Белграда. Причина полягає в тому, що Париж хотів "певних гарантій" від Белграда про непередавання технологій Росії, про що потім і повідомив президент Вучич після підписання угоди.

Ба більше, за словами Вучича, Франція наполягала на тому, аби Сербія приєдналася до санкцій проти Росії, однак країна очікувано не змогла на це погодитись. При цьому Александар Вучич вкотре наголосив, що його держава "підтримує територіальну цілісність України, але приєднання до обмежень Заходу для Сербії – не варіант".

Сербія поступово розриває військово-технічне співробітництво із Росією

Необхідно нагадати, що питання заміни бойових літаків для сербських Повітряних сил розглядалось вже давно, ще в 2020-21 роках, незадовго до повномасштабного російського вторгнення в Україну. Однак величезні санкції, які отримав російський військово-промисловий комплекс після розв'язаної Володимиром Путіним війни, фактично звели нанівець перспективи легального військово-технічного співробітництва між Белградом та Москвою.

Як неодноразово вже писало наше видання, саме санкції та безальтернативність європейського вектора розвитку для Сербії зумовило поступовий впевнений відхід офіційного Белграда від традиційної дружби із Москвою та впевнений рух в бік всебічного військово-економічного співробітництва із країнами Євросоюзу.

З’являються чутки про ймовірну передачу старих літаків ВПС Сербії до України

Однак найбільшої гостроти та цікавості ця авіаційна угода між Францією та Сербією набуває в контексті чуток щодо ймовірності ланцюгового обміну літаками в межах домовленості. Зокрема, мається на увазі те, що за 400 млн євро Сербія передасть Франції усі свої старі літаки МІГ-29, які вже Франція зможе передати Україні. Йдеться приблизно про 35-40 бортів, які є абсолютно знайомими і базовими для українських і які в такій кількості значно можуть підсилити українські Військово-Повітряні сили.

Необхідно зауважити, що на офіційному рівні жодна сторона про таку можливість це не повідомляла, однак, за час російського повномасштабного вторгнення така схема була застосована східноєвропейськими країнами для поповнення парку української бойової авіації. Так, Словаччина і Польща разом 27 літаків МіГ-29, а Північна Македонія – 4 Су-25, ще ціла низка країн передали декілька десятків гелікоптерів радянських зразків. При цьому, дозволу на передачу у РФ як у правонаступниці Радянського Союзу ніхто й не збирався отримувати.

Отже, можна констатувати, що Сербія, найімовірніше, політично не готова віддавати свої старі літаки Франції, аби ті потрапили в Україну. Однак, судячи із тенденцій зовнішньополітичного курсу Сербії останнім часом, зовсім відкидати такий варіант не варто. У будь-якому разі поступовий перехід Сербії на європейські зразки озброєння, особливо авіацію, свідчить про те, що Росія остаточно втрачає ще один вагомий важіль впливу на цю балканську країну.

Джерело матеріала
loader
loader