Могли б купити всі винищувачі F-16 у світі: на що партнерам України вистачає заморожених грошей РФ
Могли б купити всі винищувачі F-16 у світі: на що партнерам України вистачає заморожених грошей РФ

Могли б купити всі винищувачі F-16 у світі: на що партнерам України вистачає заморожених грошей РФ

Якби західні партнери використовували для закупівлі винищувачів F-16 для України заморожені активи Росії, теоретично вони змогли купити всі F-16, що існують у світі. Йдеться про близько $300 млрд центробанку РФ, які були заблоковані на західних рахунках.

Як підрахував OBOZ.UA, цієї суми вистачило б на закупівлю 10 тис. відремонтованих та модернізованих не до найвищого рівня літаків F-16A/B, яким вже близько 35 років. Якщо говорити про нові борти, то російських $300 млрд могло б вистачити на закупівлю 4687 літаків.

При цьому у світі, згідно з відкритими даними, використовується якраз близько 4600 F-16. Слід враховувати, що не всі з них нові, тому вартість частини винищувачів буде нижчою.

Розрахунки проводилися на основі даних порталу "Мілітарний". Фахівці зазначали, що 35-річний F-16A/B коштує 20-30 млн дол. А орієнтовна вартість нового F-16V Block 70/72 у виробника – 64 млн дол. без урахування озброєння, підготовки персоналу та супутніх витрат.

Звісно, всі цифри приблизні. Крім того, очевидно, що жодна країна не продасть Україні винищувачі, які потрібні для її власного захисту. Однак це ще раз підкреслює, наскільки об'ємним ресурсом є заморожені російські активи.

Поки що західні партнери до кінця 2024 року пообіцяли передати Україні близько 80 винищувачів F-16. А за словами президента Володимира Зеленського, лише короткострокова потреба у таких літаках становила 128 бортів. Якщо постачати лише старі борти, на це потрібно 3,84 млрд дол. – трохи більше сотої частини усієї суми російських активів.

Конфіскація активів Росії: Україна вимагає забрати 300 млрд, але поки що отримає лише 50 млрд дол.

Ціль України – конфіскація всіх 300 млрд доларів заморожених російських активів. Таку позицію вкотре озвучив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль на прес-конференції 10 вересня.

При цьому він наголосив: отримання від партнером кредиту на 50 млрд доларів, забезпеченого коштами Росії, поки що розглядається Києвом як аванс. "Наша кінцева мета залишається без змін – конфіскувати всі 300 млрд доларів заморожених російських активів. 50 мільярдів розглядаємо як перший крок до цього і як нашу подушку безпеки на наступні роки з погляду затримок у фінансуванні, інших непередбачуваних факторів, які можуть статися", – сказав глава уряду.

Нагадаємо, лише Європейський Союз (ЄС) заморозив російські активи на суму понад 260 млрд долл. Загалом у західних країнах сума становить близько 300 млрд долл. США пропонують використовувати їх для випуску облігацій, які згодом підуть на допомогу ЗСУ.

Але, незважаючи на очевидну можливість посилити обороноздатність України, не витрачаючи власних коштів, країни Євросоюзу не поспішають схвалювати конфіскацію заарештованих російських активів. Аналогічного рішення не прийнято і на рівні "Великої сімки" (G7: Британія, Німеччина, Італія, Канада, Франція, Японія та США).

На Весняних зборах Міжнародного валютного фонду (МВФ) та Світового банку (СБ) у Вашингтоні глава Європейського центрального банку (ЄЦБ) Крістін Лагард прямо розкритикувала пропозиції США щодо використання заморожених активів РФ для фінансування військової допомоги Україні. На думку Лагарда, це порушить міжнародне право.

"Велика сімка" поки що обмежується заявами про те, що із коштів центробанку Росії не буде знято арешт. "Країни G7 збережуть замороженими російські активи, поки не доб'ються від Москви виплат за збитки, завдані Україні", – йдеться у спільній заяві за підсумками зустрічі у Вашингтоні.

Як повідомляв OBOZ.UA, повертати 50-мільярдний кредит для України, по суті, буде Росія. Кредитори отримуватимуть гроші за рахунок прибутку від заарештованих активів Росії в ЄС, США та країнах-партнерах.

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader