За словами юриста, за допомогою інформації про платіжні операції можна дізнатися, у якій країні чи місті людина перебуває.
Верховна Рада може ухвалити законопроєкт 11043 про розкриття банками низки даних щодо користувачів платіжних послуг у разі отримання запиту від поліції. Тобто банки хочуть змцсити відкривати банківську таємницю та передавати дані клієнтів правоохоронцям.
Адвокат Юрій Демченко у своєму Tik-Tok пояснив, які наслідки чекають на простих громадян у разі ухвалення законопроєкту.
За словами адвоката, у разі ухвалення законопроекту, поліції нададуть інформацію до банківських операцій українців.
"Поліція за електронним запитом – не ухвалою суду, просто електронним запитом – може отримати всю інформацію про банківські операції особи. Навіть до того моменту, де вона була зроблена, тобто геолокаційні дані, пристрій, з якого операції проводилися тощо. Фактично, це переслідування особи" – вважає юрист.
Він наголосив, що за допомогою інформації про платіжні операції можна дізнатися, у якій країні чи місті людина перебуває.
Адвокат вважає, що цей закон порушує право на приватне життя, втручання у приватне життя, норми Конституції та конвенції про захист права та свобод.
Демченко припустив, що у разі ухвалення цього законопроєкту багато українців закриють свої картки і попрощаються з банківською системи України.
"Взагалі-то це жах, адже поліція буде знати де ви перебуваєте, у якій країні. Розрахувалися в Польщі на АЗС або поїхали в Німеччину купили щось в супермаркеті і все це поліція буде бачити. Це порушення Конституції та право на конфіденційність інформації. Така інформація має надаватися лише за рішенням суду", – каже адвокат.
Як передає "Судово-юридична газета", представники поліції завдяки електронному запиту можуть дізнатися від надавачів платіжних послуг таку інформацію:
- 1) суму та валюту платіжної операції;
- 2) дату проведення платіжної операції;
- 3) тип платіжної операці
- 4) геопросторові дані, IP-адресу, адресу засобу дистанційної комунікації (включаючи платіжний застосунок) або платіжного пристрою, що використовувався для здійснення платіжної операції (за наявності), а в разі здійснення платіжної операції через касу – адресу каси (за наявності);
- 5) ідентифікаційні дані отримувача: для фізичної особи – прізвище, ім’я та по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків; для юридичної особи – повне найменування, ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України;
- 6) повне найменування надавача платіжних послуг отримувача;
- 7) унікальний ідентифікатор отримувача та/або повний номер електронного платіжного засобу та/або рахунку отримувача;
- 8) найменування та код еквайра (за наявності);
- 9) ідентифікатор платіжного пристрою (за наявності);
- 10) код, що ідентифікує операцію в платіжній системі (за наявності);
- 11) унікальний ідентифікатор платника та/або повний номер електронного платіжного засобу та/або рахунку платника.
- Обмеження переказів НБУ з картки на картку: як законно їх обійти
- Уряд затвердив проєкт державного бюджету на 2025 рік
- Комітет Ради погодив законопроєкт про підвищення податків: чого очікувати бізнесу