Фотографія біофлуоресцентної жаби, що сидить на біолюмінесцентному грибі, стала переможцем конкурсу наукової фотографії Beaker Street 2024 року.
Земля є домівкою для неймовірної кількості видів і деякі з них абсолютно чарівні. Наприклад, люмінесцентна жаба, що сидить верхи на рідкісному грибі-примарі, що світиться. Рідкісне фото було зроблене фотографом Тобі Шрапелем і стало переможцем конкурсу наукової фотографії Beaker Street 2024 року в номінації "Вибір глядачів", пише Live Science.
На фото синє світло відбивається від очей і шкіри біофлуоресцентної коричневої деревної жаби (Litoria ewingii), що сидить на рідкісному воронкобразному грибі-примарі (Omphalotus nidiformis). Гриб отримав свою назву завдяки моторошному біолюмінесцентному світінню вночі.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
За словами Тобі Шрапеля, йому вдалося зафіксувати цей чарівний дует на сосновій плантації в Тасманії після шести тижнів пошуку рідкісного виду грибів. Автор фото стверджує, що побачив гриб і жабу разом і відразу ж подумав про те, що це його шанс зробити "щось чарівне".
Зазначимо, що гриб-привид — рідкісний пластинчастий гриб, що росте в Австралії й Тасманії. У нього є тонкі структури, звані зябрами та розташовані на нижньому боці капелюшка — саме вони відповідають за поширення спор.
Вдень тіло лійкоподібного гриба біле або блідо-коричневе, але вночі зябра гриба світяться потойбічним зеленим світлом. Це відбувається завдяки процесу, відомому як біолюмінесценція — хімічна реакція між ферментами й киснем, що виробляє світло, подібно до того, як світяться черевця світлячків.
Шрапель зазначає, що йому знадобилося кілька тижнів для пошуків невловного гриба-примари, а потім він отримав підказку від друга про соснову плантацію в прибережному заповіднику Seven Mile Beach. Він попрямував туди та врешті-решт, пошуки увінчалися успіхом. Ба більше, фотограф помітив, що верхи на грибі сидить не менш неймовірна крихітна деревна жаба.
У цей несподіваний момент Шрапель зрозумів, що вплив ультрафіолетового (УФ) світла на шкіру амфібії виявить яскраве блакитне світіння, що дасть рідкісну можливість зафіксувати біолюмінесценцію гриба і біофлуоресценцію жаби в одному кадрі.
Дослідники зазначають, що біофлуоресценція виникає, коли живий організм має хімічну поверхню, що поглинає світло на одній довжині хвилі та перевипромінює його на іншій. Біофлуоресценція та біолюмінесценція трапляються в усьому тваринному світі, і в цьому випадку деревні жаби можуть використовувати її як форму спілкування. Водночас за словами вчених, біолюмінесценція в грибах вивчена менше, але, згідно з однією теорією, м'яке світіння, ймовірно, привертає комах, які поширюють спори гриба.
Пізніше Тобі Шрапель подав своє фото на конкурс і врешті-решт воно стало переможцем у номінації "Вибір глядачів" на щорічному конкурсі наукової фотографії Beaker Street.
Раніше Фокус писав про те, як гігантський пуголовок "стискається" в крихітну жабу.