Що треба, щоб оскаржити рішення ВЛК: детальне роз'яснення
Що треба, щоб оскаржити рішення ВЛК: детальне роз'яснення

Що треба, щоб оскаржити рішення ВЛК: детальне роз'яснення

В Україні триває мобілвзація, відповідно, військовозобов'язані особи проходять військово-лікарські комісії. Природно, що не всі люди згодні з висновками ВЛК. Проте окремі адвокатати, які намагаються вести оскарження рішень ВЛК, не завжди можуть надати професійуї юридичну допомогу.

Про це розповіли в Офісі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Як зазначили у омбудсмена, оскаржити рішення ВЛК можливо в досудовому та судовому порядку. 

У омбудсмена посилаються на наказ Міноборони "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" та "Порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК".

Досудовий порядок передбачає оскарження рішення ВЛК в іншій ВЛК, вищій за рівнем першої.

ВЛК бувавють штатними та позаштатними (постійно і тимчасово діючі). Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать Центральна військово-лікарська комісія та ВЛК регіону.

ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у ЗСУ та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в ЗСУ.

Досудове оскарження

Скарги на дії, бездіяльність, чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК. Наразі скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України "Про звернення громадян", тобто не пізніше одного місяця з часу вручення довідки ВЛК/свідоцтва про хворобу.

Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

Щоб подати скаргу, треба мати такі документи:

  • заяву про перегляд оскаржуваної постанови ВЛК нижчого рівня, у якій вказати причини перегляду постанови;
  • всі наявні документи, видані ВЛК, рішення якої переглядається;
  • результати попередніх медичних досліджень (у разі наявності).

"Якщо оскарження відбувається у досудовому порядку, комісія вищого рівня може призначити повторний або контрольний медичний огляд", – зазначають у омбудсмена.

І вже постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Судовий порядок

Але до суду можна звертатися одразу, без попереднього досудового оскарження. 

Строки оскарження висновку ВЛК у судовому порядку є різними. 

  • 3 місяці – якщо спочатку застосовано досудовий порядок. Відлік починається з дня вручення щодо розгляду заяви про оскарження постанови;
  • 6 місяців із дня винесення відповідної постанови ВЛК.

При цьому, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішення ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. 

"Суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права", – підкреслюють у омбудсмена. 

Також суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визначення позивача таким, що придатний або не придатний до військової служби.

Як повідомляв OBOZ.UA, українські військові самі критикують жорсткі методи, до яких вдаються працівники ТЦК та СП під час загальної мобілізації. Зокрема, в армії невдоволені тим, що військкомати відправляють на передову немотивованих чоловіків, при тому що більшість військкомів з ТЦК самі не були на фронті.

Раніше ми публікували повний список категорій громадян, які у вересні 2024 року мають право на відстрочку від мобілізації. Зокрема, підставою для надання відстрочки можуть бути сімейні обставини або здобуття освіти.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader