Путін заплутується у власних дискредитованих «червоних лініях» – Atlantic Council
Путін заплутується у власних дискредитованих «червоних лініях» – Atlantic Council

Путін заплутується у власних дискредитованих «червоних лініях» – Atlantic Council

Путін заплутується у власних дискредитованих «червоних лініях» – Atlantic Council

Путін сподівається залякати Захід, але експерт вказує, що він блефує.

Минулого тижня президент Росії Владімір Путін спробував провести ще одну зі своїх знаменитих «червоних ліній», попередивши західних лідерів, що будь-яке рішення дозволити Україні використовувати ракети дальнього радіусу дії на російській території поставить НАТО «у стан війни» з Росією. Однак існує одна очевидна проблема з цією останньою загрозою: Україна вже використовує зброю, про яку йдеться, для ударів по окупованих регіонах, які Путін вважає російськими, не провокуючи жодної ескалації, не кажучи вже про війну між Росією і НАТО, пише оглядач Atlantic Council Пітер Дікінсон.

Союзники досі не дозволяли Києву використовувати ракети великої дальності на території Росії, однак з'являється все більше ознак того, що західні лідери готові переглянути свою позицію.

Піднімаючи питання перспективи Третьої світової війни, Путін явно сподівається залякати Захід. Його спроби представити це питання як таке, що може змінити правила гри, підриваються його власною слабкою реакцією на рутинне використання Україною західних ракет для ударів по Криму, який, за твердженням Путіна, вже давно є частиною Росії.

«Якщо ідея українських авіаударів по російській території дійсно є «червоною лінією» для Москви, чому він не відреагував на жодну з цих попередніх атак»? – задається питанням автор.

Очевидна непослідовність позиції Путіна дає уявлення про реалії, що стоять за його імперіалістичною позицією під час вторгнення в Україну. Вперше розпочавши вторгнення десять років тому, Путін почав з проголошення анексії українського півострова Крим. У вересні 2022 року він пішов ще далі, заявивши, що чотири частково окуповані українські області тепер є частиною Російської Федерації і залишаться російськими «назавжди». Конституцію Росії оновили, щоб включити українські Донецьку, Луганську, Запорізьку та Херсонську області.

Із того часу Путін подвоїв ці територіальні претензії. Він публічно вихвалявся своїми українськими «завоюваннями» і порівнював своє вторгнення з імперською експансією Росії за часів царя Петра І у XVIII столітті. У червні 2024 року Путін заявив, що для забезпечення припинення вогню і початку мирних переговорів Україна повинні повністю вивести свої війська з усіх чотирьох частково окупованих областей і передати їх Росії. Тим часом кремлівські чиновники часто заявляють, що якщо Україна хоче закінчити війну, вона повинна примиритися з новими «територіальними реаліями», створеними вторгненням.

«Судячи з останньої «червоної лінії» Путіна, здається, що він також ще не повністю пристосувався до нових територіальних реалій, які пропагує його власна пропаганда. Хоча Путін публічно наполягає на тому, що всі односторонньо «анексовані» регіони України були офіційно включені до складу Російської Федерації, він, очевидно, не поспішає надавати їм такий самий рівень захисту, який надається іншим російським регіонам. Це небажання відволікає його зусилля, спрямовані на те, щоб зобразити окупацію українських земель як незворотну, і слугує мовчазним визнанням того, що в новій імперії Путіна деякі регіони є більш російськими, ніж інші», – зазначає Дікінсон.

Це не перший раз, коли Росія попереджає про майбутню війну з НАТО. Навпаки, кремлівські чиновники і російські пропагандисти регулярно зображують вторгнення в Україну як війну проти Заходу і часто стверджують, що воюють з НАТО. Також не дивно, що «червоні лінії» Путіна виявляються підозріло гнучкими. Із першого дня вторгнення російський диктатор часто намагався накласти довільні обмеження на українських військових і західних союзників країни, щоб потім не вживати жодних заходів, коли ці «червоні лінії» були перетнуті.

Із лютого 2022 року партнери України розвінчували червону лінію за червоною лінією, розширюючи свою військову допомогу Києву – від касок і ручних протитанкових засобів до систем протиповітряної оборони Patriot, ракет дальнього радіусу дії та винищувачів F-16. Україна викриває блеф Путіна, коли звільняє окуповані регіони, на які претендував Кремль, або топить кораблі російського Чорноморського флоту.

«У серпні 2024 року українська армія перетнула найчервонішу з усіх червоних ліній, вторгнувшись у саму Росію. Замість того, щоб виконати свої численні погрози, Путін у відповідь применшив значення українського вторгнення і зобразив першу окупацію російської землі з часів Другої світової війни як просту «провокацію». Зараз має бути очевидно, що «червоні лінії» Путіна - це лише блеф, спрямований на те, щоб налякати Захід та ізолювати Україну», – підкреслив експерт.

За останні два з половиною роки спроби Путіна накласти обмеження на своїх міжнародних опонентів неодноразово викривалися і ставали все більш відірваними від реалій війни. Зараз ми дійшли до того, що останні «червоні лінії» Путіна прямо суперечать його власній пропаганді.

«Покладання російського правителя на порожні погрози підкреслює відносну слабкість його позиції. Якщо західні лідери зможуть нарешті подолати свій страх перед ескалацією, вони побачать, що Путін набагато менш грізний, ніж він хотів би, щоб ми в це вірили», – підсумував Дікінсон.

Нагадаємо, голова МЗС України Андрій Сибіга зауважив, що Путін також обіцяв «наслідки» за приєднання Фінляндії до НАТО. Проте разом з нею до Альянсу вступила й Швеція. Окрім того, російський диктатор не відповів й на передачу Україні F-16. Дипломат підкреслив, що, зіштовхнувшись із силою, Путін завжди знайде спосіб пояснити росіянам свій відступ. 

Джерело матеріала
loader
loader