Як передає власний кореспондент Укрінформу в Нью-Йорку, Генсек заявив про це у вівторок, відкриваючи загальні дебати сесії Геніальної Асамблеї ООН.
«Необхідно протистояти трьом основним чинникам нестійкості. Світові безкарності, де порушення і зловживання загрожують самим основам міжнародного права і СтатутуООН. Світові нерівності, де несправедливість і незадоволення загрожують підірвати позиції країн чи навіть підштовхнути їх до краю прірви. І світові невизначеності, де некеровані глобальні ризики загрожують нашому майбутньому незбагненним чином», - сказав він.
За словами Гутерреша, рівень безкарності у світі є «політично невиправданим і неприпустимим з моральної точки зору».
Сьогодні дедалі більше урядів та осіб вважають, що мають право на «свободу від в'язниці», – сказав він.
Вони можуть зневажати міжнародне право, порушувати Статут ООН, ігнорувати міжнародні конвенції з прав людини або рішення міжнародних судів, міжнародне гуманітарне право, зазначив Генсек.
«Вони можуть вторгнутися в іншу країну, спустошити цілі суспільства або повністю ігнорувати добробут власного народу – і нічого не станеться, – наголосив Гутерреш. – Ми бачимо цю епоху безкарності скрізь – на Близькому Сході, у серці Європи, на Африканському Розі та за його межами».
За його словами, «війна в Україні поширюється без будь-яких ознак припинення». Мирні жителі розплачуються за це зростанням кількості загиблих і зруйнованими життями людей і спільнот, додав Генсек ООН.
Настав час для встановлення справедливого миру, заснованого на Статуті ООН, міжнародному праві та резолюціях ООН, наголосив Гутерреш.
Він також описав «безперервний кошмар» війни в Газі, що «загрожує охопити весь регіон» та ескалацію в Лівані.
«Ніщо не може виправдати огидні акти терору, вчинені ХАМАСом 7 жовтня чи захоплення заручників, і ніщо не може виправдати колективне покарання палестинського народу», – сказав Генсек.
На його переконання, міжнародне співтовариство має мобілізуватися для негайного припинення вогню у регіоні, беззастережного звільнення заручників і початку незворотного процесу створення двох держав.
Гутерреш також зупинився на проблемах насильства в Судані, М’янмі, Демократичній Республіці Конго, Гаїті, Ємені.
Говорячи про нерівність, Генсек акцентував увагу на гнобленні жінок у Афганістані.
Він зауважив, що гендерна нерівність відображена навіть у залі Генасамблеї ООН.
«Це повною мірою видно і в цьому залі, де жінки становлять менше 10% промовців на загальних дебатах на цьому тижні», – сказав Гутерреш.
Стосовно невизначеності Генсек зазначив, що вона посилюється двома екзистенційними загрозами: кліматичною кризою і стрімким розвитком технологій, зокрема штучного інтелекту.
Як повідомляв Укрінформ, у вівторок у Нью-Йоркурозпочалися загальні дебати 79-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, після обіду відбудеться засідання Ради Безпеки щодо ситуації в Україні, у якому візьме участь Президент Володимир Зеленський.
Фото: AA