Відпустки військовим: 10 питань про те, як перепочити від війни
Відпустки військовим: 10 питань про те, як перепочити від війни

Відпустки військовим: 10 питань про те, як перепочити від війни

Оскільки питання демобілізації не вирішено, відпочити від війни бійці можуть тільки у відпустці. Але за умови дії воєнного стану і їх кількість обмежується. Якими видами відпусток можуть скористатися бійці і за яких обставин - у питаннях і відповідях.

1. Скільки днів відпустки можна взяти одночасно?

За нині чинним законодавством основна щорічна відпустка зі збереженням грошового забезпечення становить 30 днів на рік. Її надають не одразу, а частинами. Перша має бути тривалістю не більше 15 днів.

- Якщо у цивільному житті основна безперервна частина становить не менше 14 календарних днів, то в армії діє термін “не більше”. Тобто з огляду на оперативну обстановку можуть відпустити на 10 або 7 днів, - звертає увагу юрист Ігор Зорін. – Невикористані дні залишаються за військовим, від може брати їх частинами, але знову ж таки не більше 15 днів заразом. За невикористану відпустку при демобілізації чи звільненні через стан здоров’я передбачена компенсація.

Час, що витрачається на дорогу з військової частини додому або іншого місця призначення, до відпустки не зараховується, а додається. Але не більше як 2 доби в одну сторону.

2. Який порядок отримання відпустки?

Основна щорічна відпустка має бути розпланована, для цього складається спеціальний графік. Першу відпустку можна брати після шести місяців служби. Рішення ухвалює командир підрозділу, де служить військовий, йому належить подавати рапорт.  Якщо рішення позитивне, рапорт передається командиру військової частини через штаб, де видається наказ про відпустку. Наказ має бути підписаний не пізніше ніж за два тижні до строку, який вказано в графіку. Військовому видають відпускний квиток.

З цим квитком по прибутті до місця відпустки військовий має стати на облік в місцевому ТЦК та СП або в органі управління Служби правопорядку. А за день до закінчення відпочинку знятися з обліку.

- Якщо прямо з військової частини ви їдете до бази відпочинку в Карпатських горах, де немає ні ТЦК, ні гарнізону, правила передбачають, що можна стати на облік в органі місцевого самоврядування, - підказує юрист Ігор Зорін. - Це обов’язково, бо в іншому разі військового можуть зарахувати до СЗЧ.

Важливо: рапорт на відпустку юристи радять писати у двох примірниках, обидва має підписати командир з вказанням дати та номеру реєстрації. Перший примірник іде по команді, другий залишаться у військового на руках. 

3. Чи може командир відмовити у відпустці?

- У законі таке право передбачене, якщо на момент запланованої відпустки в підрозділі одночасно відсутні більше 30% загальної чисельності військовослужбовців, -  каже Ігор Зорін. – Але з практики відомо, що відмови бувають і з інших причин. Наприклад, військовослужбовця ніким замінити або планується важлива бойова операція. Відмова має бути надана в письмовому вигляді. Якщо такої немає,  можна писати скаргу на бездіяльність командира, який відмовляється розглядати рапорт.

Скаргу на відмову або бездіяльність треба подавати до командира свого безпосереднього командира або одразу до Міністерства оборони. За консультацією можна звернутися до юриста, щоб були правильні посилання на закони.

- Однак треба розуміти, що коли відмова вмотивована, наприклад, командир напише, що не завершено ремонт військової техніки, за який відповідає потенційний відпускник, то скаргу можуть не задовольнити, - зазначає юрист.

4. Що таке відпустка за сімейними обставинами?

Це відпустка, яка не вважається за основну і дається за умови настання в житті військового певних подій – як добрих, так і сумних. Наприклад, одруження, народження дитини, важкої хвороби або смерті рідних по крові чи рідних по шлюбу. Також може бути взято до уваги, що рідні військового стали жертвами стихійного лиха, ворожих бомбардувань або донька чи син вступають у шлюб.

- Відпустка за сімейними обставинами зі збереженням грошового забезпечення може бути надана тривалістю не більше 10 календарних днів. До цього додається дорога – не більше 2 діб в один кінець. Тобто максимальна сумарна кількість такої відпустки рахується 10+4, - пояснює Ігор Зорін.

Військовослужбовцю можуть надати відпустку без збереження грошового забезпечення (плюс той самий час на дорогу):

  • до 15 днів у випадках пожежі або іншого стихійного лиха, яке спіткало сім'ю,
  • до 10 днів на укладання шлюбу,
  • до 7 днів у випадках тяжкого стану здоров'я або смерті дружини, батька чи матері, сина чи доньки, пасинка чи падчерки, рідного брата чи сестри, тестя чи тещі,
  • до 3 днів у випадку хвороби або смерті інших родичів (наприклад, тітки, діда чи баби) або в інших виняткових випадках, коли присутність військовослужбовця в сім'ї необхідна (припустимо, доньчине весілля).

- У кожному разі вирішує командир, а в армії, як ми знаємо, сильно діє людський фактор. Як правило,  беззаперечно дають відпустку на випадок важкої хвороби матері чи батька або смерті рідного по крові чи по народженню дитини. Бажано, щоб на все це були підтверджуючі документи, - каже юрист. 

5. Чи можуть відмовити у відпустці для одруження?

Законом передбачено, що на таку подію можна брати відпустку до 10 днів, але знову ж таки - все на розсуд командира. Жодного обов’язку надати відпустку для одруження, власне, як і з усіх інших причин, у нього немає.

Постанова Кабміну від 7 березня 2022 року дозволяє військовим брати шлюб дистанційно – достатньо написати заяву на ім’я командира, який надішле її до відділу ДРАЦС. Наречений, якщо матиме таку змогу, буде присутній на церемонії по відеоконференції, а як ні – то ні. Окрім того, з середини вересня цього року запрацювала послуга “Шлюб у Дії”. Отже, у командира є підстави наказати закоханому застосувати альтернативу. Але і молодим ідуть назустріч.

- Коли ми вирішили побратися, то мого коханого відпустили з частини на два дні. Один день було скромне весілля  і один “медовий день”, - згадує киянка Юлія. – Знаю, що так багато хто робить – відпрошуються у командира хоч на добу, щоб поцілуватися вживу, а не дистанційно.

6. Чи дають відпустку для розлучення?

Розлучення з дружиною також належить до сімейних обставин. Тобто теоретично відпустку можуть дати терміном до 10 днів, однак і тут є варіанти для відмови.

Наприклад, якщо рішення про розривання шлюбу спільне, а чоловік чи жінка на військовій службі і не може особисто прийти до ДРАЦС, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, може подати другий з подружжя від його імені. Якщо процедура вимагає судового рішення, пропонують найняти юриста, який діятиме по довіреності.

- Зараз багато шлюбів розривають з дружинами, які за кордоном. Тут участь юристів неминуча, бо відпустку з дозволом на виїзд у таких випадках, як правило, давати не хочуть.

7. Коли військовий може виїхати у відпустку за кордон?

Теж коли на те є воля командира. Процедура стандартна: до командира пишеться рапорт з проханням надати відпустку з правом виїзду за кордон. Позитивне рішення оформлюється у вигляді наказу. Відпускник робить витяг з такого наказу, у його відпускному квитку зазначається “з виїздом за кордон”.  Перед тим як виїхати на пункт пропуску, необхідно стати на облік в ТЦК чи військовій службі правопорядку. Це можна зробити у прикордонному місті.

- Рапорт не пишеться просто так, що от "хочу поїхати до Європи". Має бути зазначена країна, куди вирушає боєць, адреса перебування в цій країні і підстава для дозволу: побачення з дружиною та дітьми, народження дитини за кордоном, смерть члена сім’ї тощо, - каже юрист. – Рапорт подається не пізніше ніж за 15 днів до початку відпустки.

8. Скільки разів можна брати відпустку за сімейними обставинами?

Кількість таких відпусток не обмежена законом. Якщо в один рік у вас народилася дитина, померла мати, тяжко захворів тесть, вам можуть надати всі три відпустки. При цьому за військовим залишається право на основну відпустку.

9. Коли дають відпустку для лікування?

Відпустка для лікування через хворобу або після поранення, травми чи контузії дається за висновком військово-лікарської комісії.

- Чимало військових, які почуваються зле, використовують свою основну відпустку, щоб пройти поглиблений медичний огляд. Якщо діагностовано хворобу, медзаклад має видати про це довідку, яку треба зареєструвати в ТЦК та СП, - консультує Ігор Зорін. – Після поліпшення стану відпустка буде продовжена на ту кількість днів, яка була витрачена на лікування. Якщо цього недостатньо для повного одужання, військовий має повернутися до своєї частини, щоб отримати направлення на ВЛК.

Закон передбачає, що лікування в закладах охорони здоров’я та відпустка для лікування можуть тривати 12 місяців. При цьому за військовим зберігається грошове забезпечення.

10. Які ще є види відпусток?

Відпустки військовослужбовцям-жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами.

Відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (в разі потреби домашнього догляду – шестирічного віку) для одного з батьків, якщо вони обидва є військовослужбовцями.

Двомісячна відпустка для звільнених з полону, якщо вони висловили бажання залишитися на службі.

Преміальні відпустки за знищену ворожу техніку:

  • 5 днів за військовий корабель чи літак,
  • 4 дні за ЗРК, вертоліт, радіолокаційний засіб систем ППО,
  • 3 дні за САУ чи РСЗВ, танк, БМП, артсистему, важкий безпілотник великої дальності, крилату ракету,
  • 2 дні за бронеавтомобіль або вантажівку, засоби контрбатарейної або радіоелектронної боротьби, безпілотник середньої дальності,
  • 1 день за безпілотник малої дальності.

За знищення ворожої техніки можна отримати не більш ніж 15 днів за рік, які можна додати до щорічної відпустки.

Теги за темою
військові
Джерело матеріала
loader
loader