В Україні знову актуальною стала тема інфляції, яка за підсумками серпня стрімко зросла до 7,5% у річному вимірі, порівняно з 5,4% у липні.
Такі дані надав Національний банк України у своєму останньому Макроекономічному та монетарному огляді, пише zn.ua.
Основним фактором цього зростання стало обмеження пропозиції окремих продовольчих товарів. Згідно з даними НБУ, базова інфляція також зросла більше, ніж очікувалося, оскільки бізнес почав перекладати на споживачів свої витрати на сировину, енергію та оплату праці. На ціни вплинули також коливання обмінного курсу гривні, які спостерігалися в попередні місяці.
Продовольча інфляція зазнала додаткового тиску через несприятливі погодні умови, які скоротили пропозицію товарів. Цей фактор, за прогнозами експертів, вплине на ринок продовольства протягом року.
Варто зазначити, що ціни на оброблені харчові продукти також зростали, в основному через подорожчання сировини та підвищення витрат підприємств на енергію й оплату праці. Водночас вартість непродовольчих товарів стрімко зростала під впливом курсових коливань.
Ціни на одяг та взуття, навпаки, знижувалися, що, ймовірно, пов’язано зі зростанням конкуренції між імпортною та вітчизняною продукцією. Ситуація на паливному ринку в серпні стабілізувалася: зростання цін сповільнилося через достатність запасів пального та нижчі, ніж очікувалося, ціни на нафту.
Не менш важливо, що світові ціни на продовольство у вересні також зросли найшвидше за останні 18 місяців, що лише поглиблює проблему для українських споживачів.
Згідно з даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO), індекс FAO, що відстежує зміни міжнародних цін на продовольство, становив 124,4 пункта — на 3% більше, ніж у серпні. Найбільше зростання зафіксовано у ціні цукру (+10,4%), що пов'язане з погіршенням перспектив урожаю в Бразилії.
Джерело: bizagro
Останні новини України:
Також Politeka писала, що буде з гривнею у 2025 році, якщо триватимуть активні бої.