Про це заявила президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн на пленарному засіданні Європейського парламенту, присвяченому розгляду пріоритетів Угорського головування в ЄС, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Дозвольте мені звернутися до тих, хто досі вважає, що ми маємо залежати від брудного російського викопного палива. Лише за кілька днів після того, як російські танки вдерлися в Україну, європейські лідери зібралися у Версалі. І всі 27 погодилися диверсифікувати (постачання) та позбутися від російського викопного палива якомога швидше. Де ми зараз у цьому намірі, через 1000 днів? Європа дійсно диверсифікована… Але не всі діяли згідно із версальськими зобов’язаннями. Замість того, щоб шукати альтернативні джерела, одна із країн-членів, зокрема, шукала альтернативні шляхи для купівлі викопного палива з Росії», - заявила фон дер Ляєн.
Вона нагадала, що ЄСнатомість розбудував інфраструктуру та встановив нові зв’язки із надійними партнерами. Європейці інвестували у розвиток виробництва дешевої та чистої енергії, досягнувши великого успіху. У першій половині нинішнього року 50 відсотків споживання електроенергії в Європі забезпечено за рахунок внутрішнього відновлюваного виробництва енергії.
«Росія доводила знову і знову, що вона не є надійним постачальником. Тож тут не може бути жодних вибачень. Ті, хто насправді хочуть забезпечити енергетичну безпеку для Європи, мають передусім зробити власний внесок у це. Це правило, якого ми маємо дотримуватися», - наголосила президент Єврокомісії.
Як повідомлялося, після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну ЄС зробив практичні кроки для зменшення залежності від російського викопного палива і прийняв програму RePowerEU (енергетичного перезавантаження Європи). Вона, зокрема, передбачає диверсифікацію джерел постачання енергії, розвиток інфраструктури для енергетичного взаємоз'єднання між країнами-членами, заходи із заощадження енергії, а також пріоритетний розвиток внутрішнього енерговиробництва за рахунок інвестицій у відновлювані джерела енергії.
Завдяки цьому залежність від російського викопного палива минулого року вдалося зменшити на 71%, а імпорт нафти з Росії до Євросоюзу впав на 90%.
Угорщина та Словаччина отримали тимчасові винятки з енергетичних санкцій Європейського Союзу проти Росії.
У вересні 2024 року угорська енергетична компанія Mol Nyrt. повідомила про досягнення угоди, яка забезпечить продовження поставок російської сирої нафти по трубопроводу, який проходить через Україну.